To już pewne. ZUS stworzy nowy system informatyczny. Ma kosztować nawet miliard złotych

Robert Kędzierski
Po ponad 20 latach ZUS będzie miał nowy system informatyczny. Decyzja już zapadła, wkrótce przyjdzie czas na ogłoszenie przetargu. Jest o co walczyć, bo rządowe zlecenie może być warte miliard złotych.

ZUS stworzy nowy system informatyczny - ponad 20 lat po tym, jak ruszyły prace nad jego obecną wersją. Potwierdził to w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Krzysztof Dyki z zarządu ZUS. "Realizacja inwestycji jest przesądzona - stwierdził. 

Walka o rządowy kontrakt na budowę Kompleksowego Systemu Informatycznego 2.0 ma rozpocząć się w III kw. b.r. O zlecenie - warte według prognoz analityków nawet miliard złotych - zawalczą z pewnością największe polskie firmy technologiczne. O tym jednak, kto ostatecznie zdecyduje się na udział w przetargu za wcześnie jednak mówić. Potwierdził to w przesłanym nam komentarzu Arkadiusz Wójcik, Dyrektor Pionu Ubezpieczeń Społecznych, Asseco Poland.

KSI ZUS istnieje ponad 20 lat i zrozumiałym jest, że podjęto decyzję, aby ten system unowocześnić. Wszystkie  przetargi związane z informatyzacją Zakładu są dla nas potencjalnie interesujące, ale decyzję o tym, czy weźmiemy udział w danym postępowaniu, podejmujemy dopiero po dokładnej analizie dokumentacji przetargowej.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, którą poprosiliśmy o komentarz, również woli poczekać na przedstawienie konkretniejszych założeń ze strony ZUS.

Warto przypomnieć, że pierwsze doniesienia o tym, iż ZUS chce rozpocząć prace nad nowym systemem, pojawiły się niemal rok temu.

Kompleksowy System Informatyczny (KSI) ZUSKompleksowy System Informatyczny (KSI) ZUS Fot. ZUS

ZUS płacił dwa razy

Przetarg na informatyzację ZUS w 1997 roku wygrała spółka Prokom (obecnie Asseco). Umowa, określana mianem "kontraktu stulecia", budziła kontrowersje. Zdaniem NIK, najpierw ZUS zamówił system "bez określenia podstawowych oczekiwań", by rok później "całkowicie zmienić koncepcję i architekturę systemu. Dlatego koszt stworzenia systemu szacuje się dziś na od 3 do 6 mld zł. Kwota uwzględnia zakup sprzętu. 

Problemy na starcie

Problemów z wdrażaniem systemu było wiele. Największym zaskoczeniem okazały się błędy w papierowych formularzach, którymi ZUS posługiwał się przed wprowadzeniem KSI. Na etapie cyfryzacji danych, trzeba je było poprawiać, co kosztowało więcej czasu i pieniędzy, niż przewidywano. Ale właśnie z uwagi na skalę problemów, które przy wdrażaniu KSI trzeba było przezwyciężyć, system jest określany jako przełomowy. 

Kompleksowy System Informatyczny zrewolucjonizował nie tylko Zakład, ale i całą polską administrację publiczną.

- czytamy na stronach ZUS. 

Drogie utrzymanie systemu

Osobną kwestią jest utrzymanie systemu KSI. Początkowo było bardzo kosztowne, z biegiem lat cena obsługi wyraźnie spada. Dla porównania - czteroletnia umowa ze spółką Asseco, zawarta w 2013 roku, opiewała na blisko 600 mln zł.

Czytaj też: ZUS w górę. Ale nie dla wszystkich. Są tacy, co zapłacą mniej. 

Przetarg rozstrzygnięty w ub. roku był znacznie niższy - obsługę systemu ZUS przejął Comarch. Otrzyma za to 242 mln zł. A jeszcze w roku 2013 wydatki ZUS na cały zakres działalności związany z informatyką wynosił 800 mln zł rocznie. 

System KSI przetwarza 300 TB danych, obsługuje 25 mln osób, każdego dnia korzysta z niego go 40 tys. pracowników. Przetwarza 250 tys. operacji na sekundę. 

***

Emilian Kamiński: Żeby nie być frustratem, zacząłem sam organizować sobie życie [NEXT TIME]

Więcej o:
Komentarze (96)
ZUS stworzy nowy system informatyczny. Może kosztować nawet miliard złotych. "Realizacja inwestycji jest przesądzona"
Zaloguj się
 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 13 razy 9

  REFORM!
  LIKWIDACJA ZUS-KRUS-SYSTEM_MUNDUROWY_SYSTEM_KOŚCIELNY !
  LIKWIDACJA ZAPISÓW KONKORDATU!
  WOLNOŚCI!
  NORMALNEGO KRAJU!

 • norbertrabarbar

  Oceniono 17 razy 7

  Super! Zwłaszcza teraz kiedy PiS zlikwidowało wymóg przetargów i będą mogli sami stworzyć spółkę, która dostanie to zlecenie, potem będą sami sobie rozdawać stołki, sami sobie płacić i sami sobie wypłacać premie.

  Nim minie kadencja pieniądze rozpłyną się w pisowskich kieszeniach :D

 • brylant1

  Oceniono 8 razy 6

  Koniaczek - podwójny stać mnie! Zapamiętaj sobie raz na zawsze: największe pieniądze robi się na drogich słomianych interesach!!

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 8 razy 6

  Wybierzcie mnie na Króla Korony Polskiej to zlikwiduję wam:
  -oficjalne wyznanie narodowe pisslamizm
  -partię pisslamską
  -onr
  -ZUS
  -KRUS
  -system mundurowo-kościelny
  -konkordat
  -a agentów Kremla Maciarewicza z bandą oraz Opus Dei Gowina z Żalkiem i resztę zamknę, i sądy ich rozliczą.

 • twzelnik

  Oceniono 4 razy 4

  No to będzie zabawa.
  Znowu wygra jakaś "najniższa cena", a potem w trakcie trwania projektu okaże się że nic poza mainframe tego nie udźwignie i że wygrywający nie ma żadnych kompetencji.

  Tego typu systemów się nie wymienia, takie systemy się modyfikuje w sposób ciągły i ewolucyjny. Nie "po dwudziestu latach", tylko co roku, co kwartał, co miesiąc, a zgodnie z ideologią agile, codziennie.

  Wymiana systemu świadczy o wieloletniej głupocie zarządzających.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 6 razy 4

  Do testowania tego supersystemu najlepsze bedzie lotnisko dla baranow i pracownicy tam przesunieci z przekopu Mierzeii Wislanej oraz produkcji calkowicie polskich helikopterow dla polskiej kawalerii powietrznej. Oraz oczywiscie zatrudnieni przez producentow miliona aut elektrycznnych na polskich drogach.

 • junk92508

  Oceniono 6 razy 4

  ZUS ma problemy właściwie ze wszystkim.

  Główny problem to chore i ciągle zmieniające i ciągle komplikujące się prawo.

  Kwiatki wymyślone przez posłów eksperci ZUS próbują tak zinterpretować by nie dostać po d..
  A potem wykonawcy to przerabiają na swoje tak by im pasowało..

  Efektem kosmicznie drogi koszmarek który nie działa jak należy.

  Ale główny problem to przepisy.

  Gdyby uchwalić że każdy Polak który przepracował 25 lat dostaje od 65 roku życia 1200zł miesięcznie to system dałoby się uruchomić na laptopie za parę tysięcy złotych.

 • a.ba

  Oceniono 6 razy 4

  Systemu porządnego nie będzie tylko wyrzucenie pieniędzy w błoto. Główny problem to zmienne i nieokreślone wymagania ZUS. Zmieniający się decydenci w typie wójta z Pcimia to gwarantowane wysokie koszty i system taki jak od wielu lat budowany CEPIK = niedziałający.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX