Facebook przyznaje, że udostępniał nasze dane 52 firmom. Z niektórymi współpraca wciąż trwa

Facebook udostępniał dane swoich użytkowników aż 52 firmom, w tym chińskim gigantom świata IT. W dalszym ciągu współpraca będzie obowiązywała z jeszcze kilkoma partnerami.

O tym, że Facebook dzielił się naszymi danymi z wieloma podmiotami zewnętrznymi wiadomo już od dłuższego czasu. Portal i jego założyciel odczuli to dość mocno przez wybuch afery Cambridge Analytica.

Teraz możemy dowiedzieć się także, komu konkretnie Facebook jeszcze do niedawna przekazywał nasze dane. Serwis odpowiedział bowiem na pytanie amerykańskiego urzędu House Energy & Commerce Committee wydając niemal 750-stronicowy dokument.

Dowiadujemy się z niego, że portal współpracował z aż 52 firmami ze świata IT, którym udostępniał dane o konkretnych użytkownikach "społecznościówki". Umowy z nimi zostały podpisane na długo przed wybuchem afery z wyciekiem danych. W tym gronie byli też chińscy giganci, tacy jak Alibaba, Huawei, Lenovo i Oppo.

Facebook deklaruje, że zakończył już współpracę z 38 firmami. Z siedmioma innymi partnerami kończy kontrakt w tym miesiącu, a z jednym w październiku.

Gigant social media zdradził także, że niektórym firmom w dalszym ciągu musi przekazywać dane. Konkretnie trzem - Apple, którego umowa jest jeszcze ważna przez pewien czas, Amazonowi i Tobii, który potrzebuje partnerstwa, aby zapewniać technologię śledzenia oczu w aplikacji.

W dalszym ciągu trwać będą także kontrakty z trzema innymi firmami, ale w nieco bardziej ograniczonym zakresie - nie obejmują przekazywania "danych znajomych". Mowa tu o Alibabie, Mozilli i Operze, które zapewniają powiadomienia z Facebooka w przeglądarkach.

Z tego samego dokumentu dowiadujemy się też, że Facebook dał 61 twórcom zewnętrznych aplikacji pół roku na zawieszenie swoich praktyk gromadzenia danych. W tym gronie był m.in. Hinge czy Spotify. Miało to miejsce w 2014 roku po wprowadzeniu bardziej rygorystycznych zasad udostępniania danych.

---

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o:
Komentarze (10)
Alibaba, Huawei, Lenovo, Apple, Amazon... - Facebook przekazywał dane największym gigantom świata IT
Zaloguj się
 • cymesgeszefciarz

  Oceniono 8 razy 4

  Najważniejsze że finansujemy z budżetu armię bezcelowych inspektorów ochrony danych z wynagrodzeniami oderwanymi od realiów którzy wygenerują pierdyliony kwitów tzw. dupochronów do kontroli przez następnych budżetowych inspektorów ... a w przypadku realnego oszustwa na "skradzione" dane ofiara zostaje sama wobec patologi policji, sądu i komornika ...

 • kac

  Oceniono 2 razy 2

  Udostępnił.... o naiwni, nie udostępnił tylko sprzedał. Tak właśnie zarabia ta firma?
  Jak myślicie, dlaczego używanie serwisu, którego utrzymanie kosztuje fortunę jest darmowe ???

 • Piotr Klich

  Oceniono 2 razy 2

  Mnie jedno denerwuje gdy czytam regulaminy, że nie mogę się' nie zgodzić ' . Trochę jest krzywe, pytać o zgodę bez możliwości wyboru. Jak w PiS.

 • d25

  Oceniono 1 raz 1

  Zapomniano dodać w tym artykule że dane były przekazywane ZA ZGODĄ użytkownika - a że on się zgadzał nie czytając na co się zgadza.... to już insza inszość.
  A przy okazji: czy ktoś z was się świadomie zgadzał by wasz operator telekomunikacyjny (tel/internet) przechowywał i udostępniał informacje o waszych działaniach? Jeśli się nie mylę to w Polsce jest już ponad 50 instytucji które mają dostęp do tych danych - cześć bez żadnego nadzoru.

 • scypion_afrykanski

  Oceniono 5 razy -1

  No kto by pomyślał?
  Ja jestem zaszokowany!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX