Korzystasz z Gmaila? Koniecznie zainstaluj nową aplikację. Teraz wyślesz poufnego e-maila

Tryb poufny to nowa funkcja w aplikacji mobilnej Gmaila. Tłumaczymy, do czego może się wam przydać i jak z niego skorzystać.

Google nie próżnuje. Nowa wersja aplikacji Gmail została wyposażona w tryb poufny, który jak dotychczas był dostępny jedynie w przeglądarkowej wersji poczty. Nowa funkcja pozwala nam wysłać wiadomości zabezpieczone hasłem, jak również ustalić termin, po którym treść danego e-maila automatycznie wygaśnie.

Czytaj też:  Gmail pozwoli wysyłać wiadomości z opóźnieniem

Co ważne, odbiorca takiej poufnej wiadomości nie może skopiować, wydrukować lub przekazać jej dalej. Funkcje te są zablokowane. Oczywiście może ją przepisać... 

GmailGmail fot. Gmail

Jak wysłać e-maila w trybie poufnym?

Postanowiliśmy sprawdzić, jak tryb poufny sprawdza się w praktyce. Po aktualizacji i uruchomieniu aplikacji, rozwijamy menu w prawym bocznym rogu Gmaila i wybieramy z listy TRYB POUFNY. Naszym oczom ukaże się nowy ekran, który niestety wciąż nie jest do końca przetłumaczony na język polski. Mam nadzieję, że wkrótce się to zmieni.

GmailGmail fot. Gmail

W pierwszej rubryce wybieramy datę wygaśnięcia wiadomości, po której odbiorca nie będzie mógł już odczytać naszego e-maila. Zakres wynosi od 1 dnia do aż 5 lat.

W drugiej rubryce wybieramy sposób autoryzacji odbiorcy. Standardowo autoryzacja odbywa się przez e-maila. Możemy jednak również wybrać autoryzację kodem SMS.

GmailGmail fot. Gmail

Następnie zapisujemy zmiany i wysyłamy naszą wiadomość. Jeśli wybraliśmy sposób autoryzacji przez kod SMS, to musimy dodatkowo wprowadzić numer telefonu odbiorcy.

Ja odebrać e-maila w trybie poufnym?

Teraz wcielimy się w rolę odbiorcy tajnej wiadomości. Jeśli nadawca wykonał wszystkie kroki prawidłowo, to powinniśmy otrzymać informację, że dostaliśmy e-maila, który wymaga zweryfikowania tożsamości. Klikamy w pole WYŚLIJ KOD DOSTĘPU i czekamy na kod, który przyjdzie do nas oddzielnym mailem lub SMS-em.

GmailGmail fot. Gmail

Wprowadzamy kod i... po chwili naszym oczom ukaże się odszyfrowana wiadomość.

Warto pamiętać, że tryb poufny działa TYLKO w przeglądarkowej i mobilnej wersji aplikacji Gmail. Jeśli otworzymy naszą zaszyfrowaną wiadomość w jednej z aplikacji zewnętrznych - np. w Outlooku czy apple'owym Mail, to Google poprosi nas o otwarcie wiadomości w aplikacji Gmail lub na stronie internetowej Gmail.com.

Morawski: "Teraz rozwijamy się w tempie 5 proc., ale to jest nie do utrzymania. Choćby dlatego, że w Polsce zabraknie pracowników"

Więcej o: