Córka założyciela koncernu została aresztowana w Kanadzie na początku grudnia ubiegłego roku, na postawie nakazu zatrzymania wydanego przez USA. Amerykańskie władze zarzucają jej złamanie embarga na handel z Iranem.
Tak jak oczekiwano, rząd w Ottawie zgodził się na rozpoczęcie procedury związanej z ekstradycją wiceszefowej koncernu Huawei ds. finansowych Meng Wanzhou. Prywatnie to córka założyciela koncernu.
Przeciwko decyzji kanadyjskich władz protestują Chiny. Stosunki obu państw po zatrzymaniu Meng gwałtownie pogorszyły się. Kanada uważa, że w ramach retorsji Chiny przetrzymują co najmniej dwóch Kanadyjczyków, których oskarżono o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa Chin.
W najbliższą środę Meng Wanzhou stawić się ma w sądzie w Vancouver w celu ustalenia daty rozprawy deportacyjnej. Chińskie władze uważają, że zatrzymanie Meng Wanzhou motywowane jest politycznie.
Eksperci zwracają uwagę, że proces deportacji Meng, która obecnie przebywa na terytorium Kanady w areszcie domowym, ze względu na skomplikowaną procedurę odwoławczą przewidzianą przez kanadyjskie prawo, może trwać nawet latami.