Kanada zgadza się na ekstradycję wiceszefowej Huawei do USA. Chiny niezadowolone

Chińskie władze wyraziły niezadowolenie z powodu decyzji władz Kanady, które zgodziły się na rozpoczęcie procedury w sprawie ekstradycji do USA wiceszefowej koncernu Huawei.
Zobacz wideo

Córka założyciela koncernu została aresztowana w Kanadzie na początku grudnia ubiegłego roku, na postawie nakazu zatrzymania wydanego przez USA. Amerykańskie władze zarzucają jej złamanie embarga na handel z Iranem.

Tak jak oczekiwano, rząd w Ottawie zgodził się na rozpoczęcie procedury związanej z ekstradycją wiceszefowej koncernu Huawei ds. finansowych Meng Wanzhou. Prywatnie to córka założyciela koncernu.

Przeciwko decyzji kanadyjskich władz protestują Chiny. Stosunki obu państw po zatrzymaniu Meng gwałtownie pogorszyły się. Kanada uważa, że w ramach retorsji Chiny przetrzymują co najmniej dwóch Kanadyjczyków, których oskarżono o stwarzanie zagrożenia dla bezpieczeństwa Chin.

W najbliższą środę Meng Wanzhou stawić się ma w sądzie w Vancouver w celu ustalenia daty rozprawy deportacyjnej. Chińskie władze uważają, że zatrzymanie Meng Wanzhou motywowane jest politycznie.

Eksperci zwracają uwagę, że proces deportacji Meng, która obecnie przebywa na terytorium Kanady w areszcie domowym, ze względu na skomplikowaną procedurę odwoławczą przewidzianą przez kanadyjskie prawo, może trwać nawet latami.

Więcej o:
Komentarze (14)
Kanada zgadza się na ekstradycję wiceszefowej Huawei do USA. Chiny niezadowolone
Zaloguj się
 • niktalboktos

  Oceniono 12 razy 8

  Cała hipokryzja USA widoczna jak na dłoni. Kapitalizm jest dobry jelsi to my zyskujemy, wolna konkurencja owszem, ale tylko jeśli to my mamy przewagę i dyktujemy warunki. Jeśli inni nas w czymś wyprzedzili i zyskują więcej, wówczas nagle ważniejsze staje się mistyczne "bezpieczeństwo narodowe" i tego typu banialuki. Sprawa Huawei to tylko i wyłącznie próba wypchnięcia Chinczyków z rynku właśnie wchodzącej technologii 5G, nic innego tam nie ma. Szpiegujące chipy....to mniej więcej to samo co bron jądrowa i chemiczna w ręłach Saddama Husseina. Pozdrawiam racjonalnie myślących. PS. nie, nie jestem rosyjskim ani chinskim trollem.

 • lolik52

  Oceniono 6 razy 4

  no z co mogła taka Kanada zrobić?
  w świecie jest tylko kilka państw prawdziwie niepodległych i samodzielnych.Są to Rosja,USA i Chiny na dzień dzisiejszy.Reszta nie może sobie pozwolić na luksus być niepodległym,co jakiś czas pokazuje nam to USA,gnoją każdego jak tylko mają w tym interes.

 • jakuz3

  Oceniono 10 razy 4

  Wiceszefowa Huawej posiada obywatelstwo USA? Embargo Chin na handel z Iranem? Nie słyszałem.

 • dzakarta

  0

  Kanada - kolejny obciągacz amerykańskiego fiuta !

 • olal.bana.gw

  0

  My Lewego nie oddamy. Chyba ze w Watykanie zadecyduja inaczej.

 • bratjolki

  Oceniono 2 razy 0

  "Kanada zdecydowała....."
  :)))
  "Polska zdecydowała goscić Konferencje Bliskowschodnią"
  Kogo wy bujać chcecie, siebie?

 • wiedzmapl

  Oceniono 2 razy 0

  Poczytajcie sobie jak Chiny wysylaly swoich specjalistow do USA i jak wykradaly technologie wlasnie jesli chodzi o tel. Obecnie 1/3 studentow na uniwersytetach kanadyjskich to Chinczycy. Sami mysla, ze moga wszystko. Kiedy Dalai Lama mial odwiedzic Kanade ambasada Chinska protestowala na co owczesny premier Kanady Harper opowiedzial ze zadne panstwo nie bedzie mowic Kanadzie z kim moze sie PM (prime minister) sie spotykac. Niech Chiny zajma sie sobie i ureguluja np rynek przeszczepow, ktore sa pobierane od wiezniow Falun Gong co spowodowalo ze w wielu krajach zabraniono pod kara wiezienia wyjazdow wlasnie w tych celach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX