SpaceX jest już wart więcej niż Tesla. Starsze "dziecko" Elona Muska wciąż traci na giełdzie

Założona i prowadzona przez Elona Muska firma SpaceX jest już warta przypuszczalnie ok. 33,3 mld dolarów. Tymczasem akcje Tesli wciąż spadają i po zamknięciu giełdy w piątek firma była warta 32,8 mld dolarów.
Zobacz wideo

Wygląda na to, że firma branży kosmicznej SpaceX po raz pierwszy może pochwalić się większą wartością od produkującej samochody Tesli. Pierwsze z przedsiębiorstw już od dawna goniło wycenę Tesli, która traci na giełdzie od kilku miesięcy.

Jak podaje CNBC, prywatna wycena SpaceX wynosiła w piątek 33,3 mld dolarów. Należy przy tym zaznaczyć, że jest to kwota "na papierze", bo SpaceX nie jest na razie notowany na żadnej giełdzie. Tymczasem w momencie zamknięcia piątkowej sesji Tesla była warta 32,8 mld dolarów. O pół miliarda dolarów mniej od SpaceX.

Kurs akcji Tesli topniał już od pewnego czasu. W maju cena akcji spadła z niemal 260 dolarów za sztukę na początku miesiąca do 185 dolarów podczas ostatniej sesji przed weekendem. W ciągu ostatnich 5 miesięcy akcje firmy Elona Muska spadły o ponad 44 proc.

Cena akcji Tesli na przestrzeni ostatnich 5 miesięcyCena akcji Tesli na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy źródło: stooq.pl

Warto przypomnieć, że SpaceX radzi sobie coraz lepiej, co jakiś czas odnosząc kolejne sukcesy. Spółka od początku roku zebrała ponad miliard dolarów finansowania. Tydzień temu przedsiębiorstwo wysłało pierwsze 60 satelitów, które będą stanowić część projektu Starlink. Elon Musk chce wykorzystać łącznie 12 tys. satelitów, aby dostarczać na całym świecie internet z kosmosu.

Tesla od pewnego czasu zmaga się z kolei z ograniczaniem wydatków. Od lat stara się też rozpocząć produkcję swoich aut w Szanghaju. Budowa gigafabryki rozpoczęła się w styczniu, ale ostatnie raptowne pogorszenie stosunków na linii USA - Chiny z pewnością nie jest dobrym znakiem. Firma potrzebuje fabryki, aby uniknąć ogromnych kosztów importów samochodów na rynek chiński.

Elon Musk jest założycielem SpaceX i współzałożycielem Tesli. Miliarder jest też dyrektorem generalnym (CEO) w obu tych przedsiębiorstwach. Jest także największym udziałowcem obu. SpaceX należy do niego w 54 proc., a w Tesli ma 20 proc. udziałów.

Czytaj też: Tesla chce oferować autonomiczne "taksówki". Usługa Robotaxi ma ruszyć w 2020 roku

Więcej o: