SpaceX jest już wart więcej niż Tesla. Starsze "dziecko" Elona Muska wciąż traci na giełdzie

Założona i prowadzona przez Elona Muska firma SpaceX jest już warta przypuszczalnie ok. 33,3 mld dolarów. Tymczasem akcje Tesli wciąż spadają i po zamknięciu giełdy w piątek firma była warta 32,8 mld dolarów.
Zobacz wideo

Wygląda na to, że firma branży kosmicznej SpaceX po raz pierwszy może pochwalić się większą wartością od produkującej samochody Tesli. Pierwsze z przedsiębiorstw już od dawna goniło wycenę Tesli, która traci na giełdzie od kilku miesięcy.

Jak podaje CNBC, prywatna wycena SpaceX wynosiła w piątek 33,3 mld dolarów. Należy przy tym zaznaczyć, że jest to kwota "na papierze", bo SpaceX nie jest na razie notowany na żadnej giełdzie. Tymczasem w momencie zamknięcia piątkowej sesji Tesla była warta 32,8 mld dolarów. O pół miliarda dolarów mniej od SpaceX.

Kurs akcji Tesli topniał już od pewnego czasu. W maju cena akcji spadła z niemal 260 dolarów za sztukę na początku miesiąca do 185 dolarów podczas ostatniej sesji przed weekendem. W ciągu ostatnich 5 miesięcy akcje firmy Elona Muska spadły o ponad 44 proc.

Cena akcji Tesli na przestrzeni ostatnich 5 miesięcyCena akcji Tesli na przestrzeni ostatnich 5 miesięcy źródło: stooq.pl

Warto przypomnieć, że SpaceX radzi sobie coraz lepiej, co jakiś czas odnosząc kolejne sukcesy. Spółka od początku roku zebrała ponad miliard dolarów finansowania. Tydzień temu przedsiębiorstwo wysłało pierwsze 60 satelitów, które będą stanowić część projektu Starlink. Elon Musk chce wykorzystać łącznie 12 tys. satelitów, aby dostarczać na całym świecie internet z kosmosu.

Tesla od pewnego czasu zmaga się z kolei z ograniczaniem wydatków. Od lat stara się też rozpocząć produkcję swoich aut w Szanghaju. Budowa gigafabryki rozpoczęła się w styczniu, ale ostatnie raptowne pogorszenie stosunków na linii USA - Chiny z pewnością nie jest dobrym znakiem. Firma potrzebuje fabryki, aby uniknąć ogromnych kosztów importów samochodów na rynek chiński.

Elon Musk jest założycielem SpaceX i współzałożycielem Tesli. Miliarder jest też dyrektorem generalnym (CEO) w obu tych przedsiębiorstwach. Jest także największym udziałowcem obu. SpaceX należy do niego w 54 proc., a w Tesli ma 20 proc. udziałów.

Czytaj też: Tesla chce oferować autonomiczne "taksówki". Usługa Robotaxi ma ruszyć w 2020 roku

Więcej o:
Komentarze (22)
SpaceX jest już wart więcej niż Tesla. Starsze "dziecko" Elona Muska wciąż traci na giełdzie
Zaloguj się
 • nickodem2

  Oceniono 11 razy 9

  Zaryzykuję twierdzenie, że SpaceX zawsze był więcej warty, tylko był problem z wyceną

 • zbieg-z-ciemnogrodu

  Oceniono 3 razy 3

  Co tam jakas tesla w porownaniu z pierdylionem Polskich samochodow na prad! / Pinokio

 • rasta-mw

  Oceniono 2 razy 2

  Przyszłość jest w kosmosie, jedni ukradli księżyc i dobrze na tym wyszli, Elon wysłał Teslę w kosmos i mimo kłopotów firma dobrze rokuje.

 • crichton1

  Oceniono 2 razy 2

  Tesla to spółka akcyjna, notowana na giełdzie. Wartość firmy jest tym samym powszechnie znana. SpaceX to firma prywatna, a jej akcje są niedostępne. Wycena firmy jest więc spekulatywna. Porównywanie wartości obydwu firm to jak porównywanie jabłek i pomarańczy. I pewnie jeszcze długo tak pozostanie. Elon Musk, założyciel SpaceX, w swoich wywiadach wielokrotnie wykluczył przekształcenie SpaceX w spółkę akcyjną. Jako powód podał, że nie chce, żeby jakiś fundusz inwestycyjny wykupił akcje firmy i decydował o tym, czym firma ma się zajmować, traktując ją jak "dojną krowę", Według Muska i według strony internetowej SpaceX, oficjalnym i podstawowym celem SpaceX od początku istnienia firmy jest "umożliwienie życia na innych planetach" (łatwo to sprawdzić na stronie SpaceX). Wszystkie bieżące dochody SpaceX mają tę wizję umożliwić i nie są celem samym w sobie, jak jest w przypadku spółek akcyjnych, których nadrzędnym celem jest zapewnienie dochodu akcjonariuszom. A co do akcji Tesli, raz ich wartość rośnie, innym razem spada. Warto z nimi robić to samo, co z akcjami innych firm, które raczej na pewno będą się dalej rozwijać: sprzedawać, jak zyskują na wartości i kupować, kiedy wystarczająco dużo stracą. :)

 • artau

  Oceniono 4 razy 0

  Tego g nie da się czytać bez torsji. Kto klepie te grafomańskie plwociny.
  Dla autora ban roku.
  Jezyk polski bardzo trudny

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX