4K to już za mało? Kolejny smartfon Sony może dostać wyświetlacz 5K

Jeśli ekran 4K w smartfonach już was nie zaskakuje, to może zrobi to panel o rozdzielczości 5K. Najwyraźniej z takiego założenia wyszło Sony, bo - jak nieoficjalnie wiadomo - japoński producent pracuje właśnie nad smartfonem z wyjątkowo szczegółowym wyświetlaczem.
Zobacz wideo

Jeszcze niedawno ekrany HD w smartfonach uważaliśmy za szczyt możliwości producentów. Technologia poszła do przodu, ale taką rozdzielczość wciąż możemy spotkać w najtańszych urządzeniach mobilnych. Dziś standardem w większości telefonów jest jednak Full HD+ (rozszerzone FHD wynikające z szerszych proporcji ekranu).

Z taką rozdzielczością spotkamy się w niektórych flagowcach (np. Huawei P30 lub Xiaomi Mi9. Są jednak tacy producenci (np. LG i Samsung), którzy uznali, że to wciąż mało i zamiast ok. 2 tys. pikseli (2K) w jednym rzędzie umieszczają ponad 3 tys. (3K - rozdzielczość WQHD+). Jest też Sony, zdaniem którego prawdziwy flagowiec powinien mieć ekran 4K.

Sony po raz pierwszy zastosowało taką rozdzielczość w telefonie w 2015 roku. Na targach IFA w Berlinie pokazano Xperię Z5 Premium z wyświetlaczem 3840x2160 pix. Przy przekątnej ekranu 5,5 cala dało to rekordową gęstość obrazu równą 806 ppi.

4K w smartfonie to już przeżytek. Teraz pora na 5K?

Wyświetlacz 4K (a dokładnie 3840x1644 pix) Sony zastosowało też w obecnym flagowcu - Xperii 1. Na dodatek panel ten ma znacznie szersze od standardowych, kinowe proporcje 21:9, dzięki czemu jest wręcz stworzony do oglądania filmów. Wiele wskazuje na to, że podobny ekran - ale tym razem o jeszcze wyższej rozdzielczości - Sony chce zastosować w następcy Xperii 1.

Tak wynika przynajmniej z nieoficjalnych doniesień japońskiego serwisu Sumahoinfo. Japończycy odnaleźli bowiem informacje na temat planowanego smartfonu J8220, który wstępnie nazywany jest "Xperia 1R". Nietrudno domyśleć się, że 1R to robocza nazwa Xperii 2, której premiera zbliża się wielkimi krokami.

Z informacji do jakich dotarł Sumahoinfo wynika, że smartfon ten dostanie ekran o rozdzielczości 5K (a dokładniej 5040x2160 pix). Prawdopodobnie, podobnie jak w Xperii 1 panel będzie wykonany w technologii OLED, będzie miał przekątną 6,5 cala i kinowe proporcje 21:9, ale pikseli będzie więcej aż o 70 proc.

Ekran w smartfonie bardziej szczegółowy, niż gogle VR

Jeśli informacje się potwierdzą, nowy flagowiec Japończyków będzie miał wyświetlacz o zagęszczeniu pikseli 899 ppi, co stanowi absolutny rekord w świecie smartfonów. Znacznie wyższym, niż poprzednik, który miał 643 ppi, ale wyższym również, niż w goglach HTC Vive Pro VR (615 ppi) - zauważa serwis GSMArena. A te ostatnie nosimy przecież zaledwie kilka centymetrów od oczu.

O tym, czy Sony faktycznie zdecyduje się na zastosowanie rekordowej rozdzielczości w telefonie przekonamy się już niebawem. Xperia 2 powinna zadebiutować we wrześniu na targach IFA 2019. Jeśli informacje są prawdziwie, Sony poprawi swój własny rekord. Pytanie tylko, jak wykorzystać ekran 5K w smartfonie. Dziś znalezienie filmów nawet w 4K często stanowi problem.

Więcej o: