252 398 zł. Tyle kosztuje najdroższy Mac Pro. Apple pokazał mi, że go nie doceniam

Daniel Maikowski
10 grudnia Apple rozpoczął sprzedaż komputera Mac Pro, czyli stacji roboczej dla profesjonalnych użytkowników. Urządzenie w najtańszym wariancie kosztuje 27 999 zł. W najdroższym... ponad 252 tys. złotych. Tak, ponad ćwierć miliona złotych.

Gdy w poniedziałek pisałem o premierze nowego Maka Pro (nie znaliśmy jeszcze oficjalnego cennika), zasugerowałem, że urządzenie w najdroższej wersji może kosztować ponad 50 tysięcy zł. Okazuje się, że mocno nie doceniłem możliwości Apple. Najmocniejszy Mac Pro kosztuje znacznie, znacznie więcej.

Kosmiczna cena Mac Pro, czyli Apple się ceni

Zaczyna się niewinnie. Urządzenie w podstawowej konfiguracji wyceniono na "zaledwie" 27 999 złotych. Oczywiście to nadal bardzo dużo, ale warto pamiętać, że mówimy tu o stacji roboczej dla profesjonalnych użytkowników, a nie o biurowym komputerze do pracy z pakietem Microsoft Office. Za prawie 28 tys. zł otrzymujemy sprzęt z 8-rdzeniowym procesorem Intel Xeon (3,5 GHz), 32 GB RAM, grafiką Radeon Pro 580X i dyskiem SSD 256 GB. Apple wspaniałomyślnie dorzuca do tego zestawu myszkę oraz klawiaturę.

Mac ProMac Pro Apple

To tyle, jeśli chodzi o wersję dla "oszczędnych", a co jeśli zdecydujemy się na zestaw "luksusowy"? Nic prostszego. Wystarczy spędzić chwilę w konfiguratorze na stronie Apple. Pora na mały eksperyment. 

Wybieramy więc z listy 28-rdzeniowy procesor Intel Xeon 3,5 GHz. Dorzucamy do tego 1,5 terabajta RAM i dwa układy graficzne Radeon Pro Vega II. Nie może nam zabraknąć miejsca na dysku, więc decydujemy się na dysk SSD 4 TB. Jeszcze karta Apple Afterburner (do edycji wideo) oraz obudowa na kółkach. 

Mac ProMac Pro Apple

Voila! Mamy nasz wymarzony komputer. Cena? 252 398 zł. Tak, dobrze czytacie: dwieście pięćdziesiąt dwa tysiące i trzysta dziewięćdziesiąt osiem złotych. Po drodze dorzuciliśmy jeszcze gładzik Apple Trackpad 2, a  i tak zrezygnowaliśmy z oprogramowania, za co dopłacilibyśmy dodatkowe 2,5 tys. złotych.

Tak, wiem. Mówimy o komputerze, na którym pracują profesjonaliści: architekci, producenci audio i wideo, graficy, hollywoodzcy spece od efektów specjalnych. Mimo wszystko... To nadal ćwierć miliona złotych....

Więcej o: