PIT. Ulga na internet 2020. Kto może odliczyć? Jak skorzystać? Ile wynosi?

Ulga na internet przysługuje z zasady każdemu podatnikowi, który rozlicza się na formularzach PIT-37, PIT-36, PIT-27. Można z niej skorzystać jednak tylko dwukrotnie. Ile można maksymalnie odliczyć na ten cel?

W 2020 roku deklaracje podatkowe będą rozliczane dopiero od 15 lutego. Od tego też terminu Urząd Skarbowy będzie miał 45 dni na zwrot nadpłaty podatku. Rozliczenie podatkowe można złożyć już wcześniej, ale nie będą one procedowane do połowy lutego. Przed złożeniem deklaracji, warto sprawdzić jakie przysługują nam ulgi

Ulga na internet - kto może skorzystać? Jak można odliczyć?

Koszta internetu mogą odliczyć podatnicy rozliczający się formularzami PIT-28, PIT-36, PIT-37, którzy opłacali w 2019 roku abonament za internet. Żeby to zrobić, należy wykazać poniesione koszty poprzez przedstawienie odpowiednich dokumentów. Niekoniecznie muszą być to faktury od operatora, ponieważ wystarczy wyciąg z banku zawierający następujące informacje:

  • odbiorca usługi (kupujący),
  • sprzedawca usługi (dane identyfikujące),
  • rodzaj usługi
  • kwota do zapłaty

Jeśli nie przedstawiamy faktur, należy w dokumentach wyróżnić konkretne pozycje, jeśli wykupiliśmy pakiet internetowy z innymi usługami (telewizją czy telefonem). 

W rozliczeniu podatkowym można rozliczyć faktycznie poniesiona koszta za internet, ale nie więcej niż 760 zł na jednego podatnika. Kwota ta rośnie dwukrotnie, do 1520 zł w przypadku małżeństwa. Z ulgi na internet można skorzystać tylko dwa razy, w dwóch następujących po sobie latach. Jeśli ten limit został osiągnięty, nie można już skorzystać z ulgi. 

Co jeszcze warto wiedzieć o rozliczeniu podatkowym za 2019 rok?

Więcej o: