Facebook zawiesił konta, z których korzystał rosyjski wywiad. "Szerzyły dezinformację"

Facebook poinformował o usunięciu siatki kont, które wykorzystywał rosyjski wywiad. Skoordynowane działania miały na celu prowadzenie dezinformacji na Ukrainie i w sąsiednich krajach.

Nathaniel Gaicher, szef wydziału bezpieczeństwa Facebooka, poinformował, że firma zawiesiła całą siatkę fałszywych kont. Portalowi udało się ustalić, że profile są powiązane z rosyjskimi służbami wywiadowczymi, mimo prób ukrycia tożsamości właścicieli i tego, że działania są skoordynowane. Firma zawiesiła 78 kont, 11 fanpage'y, 29 grup oraz cztery profile instagramowe za naruszenie regulaminu i polityki serwisu ws. rządowej ingerencji.

>>>Facebook sam był oskarżany o wtrącanie się do polityki, z czego przed Kongresem musiał się tłumaczyć sam Mark Zuckerberg:

Zobacz wideo

To też nie pierwszy raz, gdy agencje wywiadowcze wykorzystują Facebooka. Niedawno okazało się, że FBI werbuje w serwisie rosyjskich szpiegów. 

Facebook zawiesza konta 

Zawieszone przez Facebooka konta, służyły do rozsiewania dezinformacji w językach rosyjskim, ukraińskim i angielskim. Osoby zarządzające kontami podszywały się pod dziennikarzy i publikowały posty na temat lokalnych i politycznych wiadomości na Ukrainie i krajach sąsiadujących. Dotyczyły one osób publicznych na Ukrainie, zaangażowania Rosji w konflikt w Syrii, napięć etnicznych na Krymie, a także katastrofy samolotu malezyjskich linii lotniczy na Ukrainie w 2014 roku. Część z profili była wykorzystywana do podszywania się pod dziennikarzy i podejmowała próby kontaktowania się z władzami i publicznymi instytucjami na Ukrainie. 

Większość kont była aktywna w 2016 i 2017 roku, ale część z nich była wciąż używana jeszcze w tym roku.

Facebook zawiesił także irańskie konta

Ponadto firma poinformowała o zawieszeniu 6 kont na Facebooku i 5 na Instagramie, które były mniejszą siecią nakierowaną na ataki w USA. Te konta powiązane są z Iranem. Profile te publikowały informacje na temat polityki i geopolityki, poruszając takie tematy jak wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, chrześcijaństwo, relacje Iranu i USA, polityka imigracyjna USA. Krytykowano także politykę Amerykanów odnośnie Bliskiego Wschodu.

Więcej o:
Komentarze (13)
Facebook zawiesił konta, z których korzystał rosyjski wywiad. "Szerzyły dezinformację"
Zaloguj się
 • metaxo

  Oceniono 13 razy 11

  To że PIS jest rzekomo polską partią też jest ruską dezinformacją.

 • tumaxer

  Oceniono 8 razy 6

  Kiedy fejsbuk zablokuje konta PiS?

 • alberto_srapovoli

  Oceniono 7 razy 5

  Takie konto mozna kupic w kazdym sklepie z kontami fejsbukowymi.

 • rozterka47

  Oceniono 2 razy 2

  A pozostałe agentury ?

 • byann

  Oceniono 3 razy -1

  Dobrze ze Pejsbuk nie walczy z uSSraelskim wywiadem i dezinformacją, bo musiałby siebie zamknąć.

 • jango33

  Oceniono 3 razy -1

  To już nie wolno krytykować USA za prowadzenie jej zbrodniczej polityki?

 • metenburg

  Oceniono 3 razy -3

  Po co w ogole dyskutowac nad portalem prawie w calosci kontrolowanym przez Mossad i CIA.
  "Kwiatek" z ostatnich dni to face recognition na pejsbuku, jeszcze troche a wszystkie kamery w telefonie trzeba bedzie tasma zaklejac. Shalom !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX