Rozebrali iPhone'a SE na części. Apple poszedł na łatwiznę stosując elementy prosto z iPhone'a 8

Wygląda na to, że Apple poszło na łatwiznę projektując nowego iPhone'a SE (2020). Specjaliści z iFixit rozebrali ten model na części. Ich werdykt jest jasny - producent zastosował tu sporo elementów wyciągniętych prosto z iPhone'a 8 z 2017 roku, ale i tak nie naprawicie go w domu.
Zobacz wideo Walka z pandemią czy totalna inwigilacja? Jak działa Contact Tracing od Google i Apple? [TOPtech]

Na następcę bardzo udanego iPhone'a SE czekaliśmy ponad 4 lata i doczekaliśmy się. Apple zaprezentowało smartfon w połowie kwietnia, co wywołało w sieci wielką falę komentarzy. Zarówno pozytywnych, jak i negatywnych.

Z jednej strony Apple zrobiło fanom prezent prezentując nowego iPhone SE, z na którego nie każe wydawać fortuny (choć przedział cenowy 2200-2950 zł to wciąż niemałe pieniądze). Wewnątrz ukryto też  topowy procesor A13 z iPhone'a 11. Z drugiej, mamy kilka elementów, które sugerują, że mamy do czynienia ze sprzętem sprzed co najmniej trzech lat (chociażby archaiczny design).

iPhone SE rozkręcony - to niemal kopia iPhone'a 8

Nic dziwnego. Okazuje się bowiem, że Apple projektując model SE poszedł na łatwiznę korzystając w znacznej części z elementów z iPhone'a 8. Przypomnijmy, że smartfon ten miał swoją premierę w 2017 roku i nie jest już nawet dostępny w oficjalnej sprzedaży.

Dokładnego sprawdzenia, co kryje się wewnątrz nowego SE podjął się serwis iFixit. Po otwarciu nowego iPhone'a okazało się, że nawet rozmieszczenie elementów wewnątrz obudowy jest niemal identyczne, jak w iPhonie 8. SE ma również ten sam ekran czy ten sam aparat, co iPhone 8. Identyczne są również takie elementy, jak akumulator (1821 mAh), tacka na kartę SIM i moduł Taptic Engine.

 

Apple utrudnił życie nieautoryzowanym serwisom

Nie jest jednak tak, że iPhone'a SE naprawimy na własną rękę korzystając z części z zaprezentowanego trzy lata wcześniej modelu. Apple zabezpieczył się przed takimi działaniami stosując sprytne rozwiązania. 

O ile więc w obu smartfonach mamy ten sam akumulator, to połączony on został ze smartfonem poprzez złącze wyjęte z... iPhone'a 11. Podobnie jest z ekranem - przytwierdzając go do pozostałych elementów smartfona Apple wykorzystało inny układ śrubek. Dodało też technologię True Tone, której w iPhonie 8 nie było.

Co oczywiste Apple nie mógł zastosować procesora sprzed trzech lat, dlatego zdecydowano się na nowy układ A13 Bionic wyjęty z iPhone'a 11. To zresztą chyba największa zaleta nowego telefonu od Apple. Z zeszłorocznych flagowców zapożyczono też moduły LTE, Wi-Fi 6, Bluetooth czy NFC. Zmiany zaszły również w oprogramowaniu - poprawiono m.in. algorytm odpowiedzialny za fotografowanie, dlatego jakość zdjęć z iPhone'a SE uległa poprawie (względem iPhone'a 8).

Werdykt jest zatem jednoznaczny - iPhone SE to połączenie iPhone'a 8 i iPhone'a 11. 

Czytaj też: iPhone 12 prawdopodobnie nie zadebiutuje we wrześniu. Produkcja smartfonów ma być opóźniona

Więcej o:
Komentarze (17)
Rozebrali iPhone'a SE na części. Apple poszedł na łatwiznę stosując elementy prosto z iPhone'a 8
Zaloguj się
 • abemus

  Oceniono 6 razy 6

  Głównym powodem dla którego nigdy nie miałem iphona poza ceną jest ich bateria... ~1800mAh śmiech na sali. Ciagłe ładowanie bieganie z kablem i ładowarką

 • Bartosz Szurka

  Oceniono 7 razy 5

  Przecież to nikogo nie dziwi,że najbardziej pazerna firma utrudni wymianę części.

 • abemus

  Oceniono 5 razy 5

  Bateria 1850mAh to straszna bieda... To tak jak by do samochodu wstawić bak 15litrów

 • villk

  Oceniono 2 razy 2

  Takie działania producenta to nic innego jak produkowanie ŚMIECI i nakręcanie spirali KONSUMPCJONIZMU , że o robieniu z ludzi jeleni nie wspomnę.
  Telefon służy do komunikacji , ma być trwały , oszczędny i BEZPIECZNY. Teraz produkuje sie masę badziewia a "REKINEK" NOKI dalej w cenie. To nie dotyczy tylko rynku telefonów , to dotyczy generalnie całego modelu gospodarczego naszej cywilizacji.
  Dopóki podstawowym wyznacznikiem rozwoju będzie rozwój zysków to będziemy produkować tylko szybko psujące się śmieci ,konieczne do zastępowania nowymi śmieciami.
  jaka jest logiczna przyczyna poza zyskiem korporacji produkowania aut ,ktore po 5 latach sa złomem wymagającym warsztatu, dlaczego produkujemy żarówki które sie przepalają po miesiącu gdy umiemy od lat chyba 20 XX wieku produkować takie które sie nie przepalają, te pytania dotyczą praktycznie każdej gałęzi produkcji i odpowiedź na nie jest zawsze taka sama -NIE OPŁACA SIĘ bo się na tym nie zarobi

  z pozdrowieniami dla myśłacych

  h ttps://villk308488492.wordpress.com/2013/06/16/bajka-o-babci-panu-stefanie-i-wojcie-ze-smieciami-i-bocianem-w-tle

 • phugoid

  0

  aparat jest ten sam co w 8???
  to dlaczego w 8 nie ma optycznej stabilizacji a w se jest? może matryca jest ta sama ale całość jest już raczej inna

 • podmiot.lir

  Oceniono 6 razy -2

  Oryginalny SE też był takim 'frankeinstainem'. Taki jest koncept SE. Bardzo tani i na pewno wielu się skusi. Kilkukrotnie probowałem sam siebie okłamywać, że "androidy" są już prawie tak samo dobre. Nie, nie są. Dzieci mają wysokie modele Huawei i w porównaniu z iPhone 7 plus żony sprzed lat, są po prostu słabe. Jeszcze nie widziałem androida z dobrym aparatem, który robi naturalnie wyglądające zdjęcia, nie przekolorowane, nie przeostrzone... Ale to już kwestia gustu, a ten, podobnie jak wychowanie, wynosi się z domu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX