Messenger i Instagram stracą kilka ważnych opcji. Powodem dyrektywa unijna

Z powodu wejścia w życie unijnej dyrektywy ePrivacy w najbliższym czasie z Messengera oraz Instagrama zniknie kilka ważnych opcji.

Jak podaje serwis wirtualnemedia.pl, 21 grudnia wejdzie w życie dyrektywa unijna ePrivacy. Nakłada ona szereg regulacji nie tylko na dostawców usług telekomunikacyjnych, ale także internetowe komunikatory, które świadczą usługi na terenie Unii Europejskiej. Zmiany dotyczą przede wszystkim zakresu pozyskiwania i przetwarzania danych osobowych (chodzi m.in. o pliki cookies). 

Zobacz wideo Chcesz zacząć przygodę z programowaniem? Te aplikacje mogą być pomocne

Facebook usuwa funkcje z Messengera i Instagrama 

Zmiany wynikające z nowej dyrektywy odczują użytkownicy Messengera i Instagrama. Użytkownicy pierwszego komunikatora stracą możliwości utworzenia sondy w czatach grupowych, zniknie także możliwość ustawiania pseudonimów. Jeśli chodzi o drugie medium społecznościowe, to najpoważniejsze zmianą będzie zniknięcie niektórych narzędzi w Stories. Poza tym nie będzie można wysyłać w wiadomościach prywatnych zdjęć modyfikowanych za pomocą  filtrów z rozszerzoną rzeczywistością. Dodatkowo Facebook nie będzie mógł także korzystać z targetowania reklam. 

Twitter Twitter usunie fake newsy o szczepionce na koronawirusa. Od poniedziałku

Powyższe funkcjonalności zostaną dezaktywowane, gdyż nie spełniają zapisów dyrektywy. Facebook wyłącza je stopniowo. Jak czytamy w oświadczeniu amerykańskiego giganta, "nadal ustalamy najlepszy sposób, żeby przywrócić te funkcjonalności. Potrzeba czasu, żeby je przebudować tak, aby działały sprawnie i zgodnie z nowymi regulacjami". 

Poważna awaria Messengera oraz Instagrama 

W poprzednim tygodniu doszło do bardzo poważnej awarii Facebooka, Messengera oraz Instagrama. Użytkownicy na całym świecie mieli  problemy z wysyłaniem i odbieraniem wiadomości oraz trudności w połączeniu się z serwerem. Awaria została naprawiona po kilku godzinach. 

Masz drona? Od 31 grudnia nowe zasady latania w całej Unii Europejskiej Masz drona? Od 31 grudnia nowe zasady latania w całej Unii Europejskiej

Więcej o: