Jak stworzyć kino domowe? Najlepszy sprzęt, ceny, ustawienia i wszystko, co warto wiedzieć
Kino domowe: podstawowe informacje
Kino domowe to sprzęt, który ma na celu poprawę jakości dźwięku. Choć z roku na rok dźwięk w telewizorach poprawia się, to jednak daleko mu do przestrzennego efektu, jaki możemy uzyskać, instalując poszczególne elementy kina domowego. Jak się zabrać do konfigurowania takiego sprzętu? Na rynku mamy mnóstwo gotowych zestawów, ale jak określić, który z nich spełni nasze oczekiwania?
Przede wszystkim zabierając się do tworzenia kina domowego, należy zastanowić się jakich efektów oczekujemy i jaką kwotą dysponujemy na ten cel. To dwa najważniejsze aspekty podczas wyboru sprzętu. Sprawa prezentuje się dość prosto: im wyższa cena, tym wyższe parametry i jakość dźwięku. Najbardziej wymagający użytkownicy stawiają na sprzęt z systemem Dolby Atmos, który oddaje w najbardziej realistyczny sposób dźwięki takie jak np. szum wody czy wybuchy.
Kino domowe Samsung: rozpiętość cenowa
Samsung jest znanym producentem telewizorów, odtwarzaczy DVD i Blu-Ray, a także systemów kina domowego. Najprostszy zestaw tej marki to Samsung HT-E330 za około 400 złotych. Jego możliwości nie powalają, jednak na pewno znacznie polepszą jakość odbioru w stosunku do tej oferowanej przez TV.
Z kolei dla osób poszukujących lepszych rozwiązań ciekawy może być zestaw Samsunga HT-H5550W, który zadowoli większość odbiorców, zaoferuje wszelkie niezbędne do otrzymania dobrej jakości dźwięku parametry i zmieści się w budżecie do 2000 tysięcy złotych.
Kino domowe LG: budżetowa opcja dla mniej wymagających
Jeśli szukasz zestawu kina domowego do 1000 złotych dobrym wyborem będzie LG BH6440P. Zestaw zawiera system kolumn 5.1, odtwarza format DVD, jak i dyski Blu-Ray. Posiada Bluetooth i złącze USB, które pozwala nagrywać treści na dysk zewnętrzny.
Kino domowe Sony: co musisz wiedzieć?
Kino domowe Sony to jeden z najlepszych wyborów na rynku. Marka ta słynie z bardzo wysokiej jakości produktów, takich jak telewizory, odtwarzacze, ale też kolumny głośnikowe czy sprzęt Hi-Fi. W asortymencie Sony znajdziemy zarówno gotowe zestawy kina domowego, jak i poszczególne elementy, o które można stopniowo rozbudowywać swój system.
Jeśli chodzi o ceny to najtańszy zestaw Sony, który w znaczny sposób odmieni nasze spojrzenie na domowe oglądanie TV, kosztuje około 1700 złotych (Sony BDV-E6100). Górną granicę trudno wyznaczyć - ceny rosną proporcjonalnie do oczekiwań.
Kino domowe: jak ustawić?
Zanim zabierzesz się za zakup sprzętu, warto wiedzieć, co powinno wejść w skład dobrego zestawu kina domowego i jak ustawić je, aby wydobyć maksymalne efekty:
- odtwarzacz - jest to źródło, z którego emitowany jest dźwięk i obraz. Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie odtwarzacza Blu-Ray, który oferuje największe możliwości jeśli chodzi o jakość dźwięku i obrazu; z kolei jeśli chodzi o obraz telewizyjny, to najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z odbiorników typu smart i platform streamingowych, jak np. Netflix, HBO GO czy Amazon Prime Video, bo to właśnie one oferują znacznie lepsze warunki w zakresie odbioru dźwięku i obrazu niż tradycyjna telewizja satelitarna
- głośniki - to serce systemu; obecnie najlepszym wyborem są głośniki w systemie 7.1, w którego skład wchodzi: 2 przednie kolumny, 2 boczne kolumny, jeden głośnik kanału centralnego, 2 kolumny tylne i jeden subwoofer. Jeżeli nie jesteśmy bardzo czuli na dźwięki, wówczas powinny nas zadowolić te w systemie 5.1 (będą one również nieznacznie tańsze)
- amplituner kina domowego, to tzw. system łączony, odpowiedni dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w tej materii; składają się na niego procesor AV oraz końcówka mocy (wzmacniacz); zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest system dzielony, jednak jest ono zdecydowanie droższe.
Jak ustawić kino domowe kiedy trafi już do naszego domu? Przede wszystkim trzeba pamiętać o prawidłowym rozstawieniu kolumn. Dla systemu 5.1 prezentuje się ono następująco:
- dwie kolumny przednie odpowiadają za podstawowe dźwięki, dlatego powinny stać po dwóch stronach telewizora w takiej samej odległości i tej samej wysokości (pod kątem 45 stopni)
- kolumna centralna, z której wydobywają się najważniejsze dźwięki, powinna stać pod ekranem (nigdy za nim!)
- subwoofer to głośnik odpowiedzialny za dźwięki uderzeń i huków; powinien stać na ziemi, w możliwie jak najbardziej centralnym miejscu
- dwie kolumny efektowe odpowiadające za dźwięki efektów specjalnych powinny być ulokowane po prawej i lewej stronie od ekranu na ścianach.
-
Polacy zapłacą za kryzys, odkręcając kurki? Gaz droższy nawet o 100 proc. A później szok elektryczny
-
Największa sieć handlowa Polsce zapowiada rewolucję. Aplikacja zastąpi popularną kartę Moja Biedronka
-
Lidl, Aldi i nie tylko. Niemcy rzucili się do sklepów po domowe testy na koronawirusa. Ogromny popyt
-
Brzozów. Dwa wilki, które miały zbliżyć się do pilarzy, zostały odstrzelone
-
Promocje na Dzień Kobiet. Biedronka, Lidl i Rossmann ze specjalnymi ofertami
- Koronawirus w Polsce. Michał Rogalski dla Gazeta.pl: Epidemia traci impet, szczyt jest na horyzoncie
- Najstarszy znany dziki ptak wydał na świat potomstwo. Wisdom ma już 70 lat
- Jedna z najstarszych w Polsce chińskich restauracji zamknie się na stałe. Przez koronawirusowy lockdown
- Wybuch Etny widać na zdjęciach z kosmosu. Fotografie pokazują też spływającą lawę
- Poczta Polska kończy ze znaczkami. Ale tylko na części przesyłek. "Rewolucyjna zmiana"