Nowe PS5 ma 825 GB pamięci. Czy w praktyce na pewno?

Nowe PS 5 wraz z Xboxem Series S/X szaleją na rynku. Wygląda na to, że gracze naprawdę nie mogli się doczekać następnej, dziewiątej generacji konsol, gdyż szacuje się, że od premiery obu konsol sprzedanych zostało już ponad 6 milionów sztuk.

Wraz z zapowiedzią PS5 oraz PS5 All Digital (bez napędu optycznego) otrzymaliśmy informacje o superszybkim dysku SSD o pojemności 825 gigabajtów w obu wersjach tej konsoli. Od premiery nowych konsol minęło już trochę czasu, a do sieci trafiła rzeczywista pojemność sprzętów do grania. Otóż zamiast 825 GB miejsca na gry, zostaje nam około 664 GB. Ale jak to się stało? Przyczyną tego zjawiska jest wielkość autorskiego oprogramowania konsoli Sony oraz w mniejszym stopniu gry, która jest automatycznie zainstalowana na naszej stacji grania, jaką jest Astro Playroom. Wygląda to całkiem niepokojąco, biorąc pod uwagę fakt, iż dzisiejsze gry mają tendencję do potężnych rozmiarów. Ile gier zmieści się zatem na PS5? Wszytko zależy od ich rozmiaru. Dla przykładu Call of Duty: Warzone jeszcze do niedawnej aktualizacji, potrafiło zajmować na komputerze 250 GB.

Co z możliwością rozszerzenia pamięci PS5? Oczywiście istnieje taka możliwość dzięki gniazdu na dysk SSD M.2, aczkolwiek japoński koncern jasno dał do zrozumienia, że na początku po premierzy konsoli nie planują wsparcia w tej kwestii. Możliwość zamontowania dodatkowego dysku pojawi się dopiero po aktualizacji oprogramowania systemu, które jednak nie wiadomo kiedy nastąpi.

PlayStation 5 vs Xbox Series S/X

A co u konkurencji? W pierwszych tygodniach po premierze obu konsol, pod względem sprzedaży, wygrywa koncern z kraju kwitnącej wiśni. Jeżeli weźmiemy jednak kwestię pamięci, na prowadzenie wysuwa się Microsoft.  Biorąc pod uwagę Xboxa Series X (wydajniejszy niż Xbox Series S) i porównując pod względem pamięci z PlayStation 5, to amerykański produkt wygrywa o około 138 GB. Skąd to się bierze? Otóż Xbox Series X ma pojemniejszy, aczkolwiek odrobinę wolniejszy dysk od swojego konkurenta. Jego pojemność wynosi 1 TB, co oznacza, że miejsca na gry zostaje 802 GB pamięci. Również jest to spowodowane oprogramowaniem konsoli, którym w przypadku produktu Microsoftu jest mocno zmodyfikowany Windows 10.

Zobacz też: Czy opłaca się kupować nowe generacje konsol? Czym różnią się od swoich poprzedników?

Zobacz wideo Nowa generacja konsol - dlaczego warto na nie czekać?
Więcej o: