Ile cali to dużo? Te telewizory mają gigantyczne parametry

Telewizory towarzyszą ludzkości od 1924 roku, kiedy to John Logie Baird stworzył pierwszy model. Od tego czasu, telewizory przeszły wraz z rozwojem technologii długą drogę. Od czarno białego obrazu do kolorowego w niesamowicie wysokich rozdzielczościach. Co teraz przed nami? Jaka jakość obrazu i dźwięku? Jaka wielkość?

Jak wybrać odpowiednią wielkość telewizora? Złota zasada mówi, iż minimalna odległość obserwatora od telewizora powinna wynosić co najmniej dwukrotność szerokości ekranu i powinna być nie większa niż jej czterokrotność. Oznacza to, że w przypadku 60-calowego telewizora, optymalnym dystansem będzie od 2,7 metra do 5,4 metrów. Jeżeli będziemy siedzieć za blisko wyświetlacza, może to wymusić wodzenie wzrokiem po ekranie od jednego końca do drugiego, gdyż nie będziemy w stanie objąć go całego, co skutkuje bólem oczy, a nawet głowy. Jeżeli zaś będziemy za daleko, obraz na ekranie może wydawać nam się nieostry.

Największe telewizory

Obecnie największe telewizory występujące w sklepach elektronicznych to takie z pogranicza od 80 do 90 cali. Oczywiście produkowane są jeszcze większe telewizory, aczkolwiek są one zazwyczaj rodzynkami, bez opinii wielu użytkowników i z bardzo małą konkurencją w ich przedziale calowym. Oto kilka gigantycznych telewizorów, które powinieneś rozważyć:

  • Telewizor SONY LED KD-85XH9096BAEP

Zacznijmy z wysokiej półki. 85-calowy gigant spod skrzydeł giganta elektronicznego, jakim jest Sony. Telewizor ten ma wszystko, czego przeciętny widz mógłby zapragnąć. Rozdzielczość 4K, szeroki i dokładny zakres reprodukowanych barw, realistyczny obraz i świetne głośniki, a to wszystko zamknięte w eleganckim, minimalistycznym designie z aluminium. Cena takiego telewizora to około 13000 zł.

  • Telewizor QLED SAMSUNG QE85Q60TAU

Kolejny 85-calowy gigant w rozdzielczości 4K Ultra HD, tym razem od Samsunga. To, czym ten produkt może się pochwalić to świetne natężenie kolorów dzięki technologii Quantum Dot oraz wyrazisty ekran w każdej, nawet najciemniejszej scenie, a to wszystko na wysokojakościowej matrycy OLED. Koszt tego telewizora to około 8500 zł.

  • Telewizor LG LED 86UN85003LA

O jeden cal większy od swoich poprzedników telewizor LG to kolejny świetny sprzęt w tym zestawieniu. Coś, co wyróżnia ten telewizor od swoich konkurentów to kompatybilność z grami. Technologie zastosowane w tym sprzęcie zapewniają lepszą jakość w grach, większy realizm oraz mniejsze opóźnienie, co czyni ten telewizor idealnym do podłączenia konsoli. Jego cena to około 8000 zł.

Największy telewizor na świecie

Największy telewizor na świecie swoją premierę miał około dwóch lat temu i wyszedł spod skrzydeł Samsunga. The Wall Luxury, bo tak nazywa się bohater tego akapitu, to telewizor o przekątnej ekranu 292 cali, czyli 7,4 metra. Dla porównania małe ekrany kinowe mają około 400 cali. Ale wielkość w przypadku tego telewizora to nie jedyna zaleta. Oprócz tego ten potwór południowokoreańskiego producenta ma do zaoferowania rozdzielczość 8K, a sam obraz jest wyświetlany na nowoczesnym typie matrycy MicroLED, która jest połączeniem matryc LED i OLED, a jednocześnie jest pozbawiana wad obydwu tych matryc. Jeżeli chodzi o cenę, to jest ona całkiem pokaźna, czego najlepszym dowodem jest to, że nigdy nie została ona podana publicznie. Aby poznać dokładną cenę Samsung The Wall Luxury, trzeba wysłać bezpośrednie zapytanie do handlowca. W 2019 roku mówiło się o kwocie około 1,7 mln złotych za tego giganta.

Zobacz też: Te zakrzywione monitory kupisz za niecałe 1000 złotych. Świetne modele do biura i gamingu

Zobacz wideo Kupujesz nowy telewizor? Uważaj na triki sprzedawców i opinie w sieci
Więcej o: