Karty graficzne do gamingu: modele do 2500 zł. Czy spełnią wymagania zaawansowanych graczy?

Karty graficzne do gamingu, które sprawdzą się w przypadku najnowszych gier, to całkiem pokaźny wydatek. Czy za 2000 lub 2500 zł kupimy dobry sprzęt? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaka powinna być nowoczesna karta graficzna? Na te parametry musisz zwrócić uwagę

Nowoczesne karty graficzne tworzone są z dbałością o szereg parametrów użytkowych. W przypadku tych przeznaczonych do gamingu bardzo ważne są:

  • wydajność - najważniejszy parametr, na który składają się między innymi rodzaj i wielkość dostępnych jednostek pamięci RAM, liczba jednostek przetwarzania;
  • rodzaj i jakość chłodzenia - do bardzo dobrej jakości chłodzenia wykorzystuje się nawet trzy wentylatory. Dzięki temu nowoczesne karty graficzne charakteryzują się cichą pracą i tym, że się nie przegrzewają ;
  • wyjścia - rodzaj i ilość złączy, bezpośrednio wpływa na to, ile monitorów będzie można podpiąć do danej karty graficznej;
  • wspierane technologie - np. obsługiwanie technologii Virtual Reality czy Ray Tracing.

Czy karty za 2000-2500 zł to dobra opcja dla najbardziej wymagających graczy?

Początek 2021 r. jest bardzo złym czasem, jeśli chodzi o koszt sprzętu komputerowego. Zamiast obniżek, mamy raczej wzrosty - przekłada się to na niekorzystny stosunek jakości do ceny. Może się więc okazać, że osoby, które dokonały zakupu karty rok temu, bardzo dobrze odczytały koniunkturę lub miały szczęście. Sprzęt w przedziale od 2000 do 2500 zł pozostaje dość zaawansowany, stwarza dobre możliwości. Trzeba jednak dodać, że nawet wśród dość popularnego wyposażenia znajdziemy wiele modeli za 3500-5000 zł (znacznie od nich droższe - również). Wszystko zależy od tego, czy wystarczy nam solidny produkt, czy też nastawiamy się na jakość premium. Zawsze można też postarać się o to, żeby grać w nowe gry na dotychczasowym sprzęcie, ale kosztem rezygnacji z niektórych elementów odpowiadających za jakość rozgrywki. 

Karty graficzne dla graczy w przedziale od 2000 do 2500 zł. Oto kilka ciekawych propozycji:

  • GeForce RTX 2070 Super za ok. 2400 zł - sprzęt posiadający 8 GB szybkiej pamięci i szerokie taktowanie uchodzi za szczególnie wydajny w swoim segmencie cenowym. Obsługuje też choćby Ray Tracing. Poleca się ją nie tylko graczom, ale też osobom zajmującym się obróbką grafiki i wideo. 
  • GeForce RTX 3060 Ti - długo wyczekiwany model kosztujący ok. 2000 zł, który jest tańszą alternatywą dla RTX 2080 Ti. Chwalona przede wszystkim za dobrą relację jakości do ceny, ale także za wydajne chłodzenie i cichą pracę. Zadbano o to, żeby świetnie spisywała się w Ray Tracingu
  • Palit GeForce RTX 2060 SUPER JS - zapłacimy za nią ok. 2300 zł. Niskie zużycie energii, 4K Shadow Play i dynamiczna zmiana rozdzielczości charakteryzują ten model. Również w niej zastosowano chłodzenie na bardzo wysokim poziomie.
  • ASUS GeForce RTX 2060 Phoenix 6GB - sprzęt kosztujący ok. 2000 zł zapewnia wysoką płynność i szczegółowy obraz w grach. Układ poleca się także do pracy z grafiką i oglądania wideo w wysokiej rozdzielczości. Niewielkie rozmiary zostały zaprojektowane tak, żeby karta mogła osiągnąć wysoką kompatybilność z różnymi urządzeniami. 
Zobacz wideo 5 gier, które w 2020 roku zrobiły na nas największe wrażenie. Są niespodzianki
Więcej o: