Chiny. Dzieci nie będą już mogły grać nocą w gry. Uniemożliwi im to skaner twarzy

"Dzieciaki, odłóżcie telefony i pójdźcie spać" - napisał chiński producent gier Tencent. Firma wprowadza w swoich grach funkcję "nocnego patrolu", który uniemożliwi granie w nocy.

Jak poinformowała AFP, władze Chin zakazały osobom poniżej 18. roku życia grania w gry online między godz. 22 a godz. 8 rano. Oficjele tłumaczą swoją decyzję ochroną młodzieży przed problemami związanymi z przesadnym oddawaniem się tej rozrywce, takimi jak uzależnienie od internetu czy wady wzroku.

Zobacz wideo

Chińska firma wprowadza "nocny patrol"

Młodzi ludzie obchodzą jednak przepisy korzystając z kont zarejestrowanych na osoby dorosłe. Tencent postanowił załatać tę lukę przy pomocy automatycznego rozpoznawania twarzy osób grających w gry w czasie "nocnego patrolu".

Jak poinformowała firma cytowana przez AFP, przejście każdorazowo testu rozpoznawania twarzy będzie też konieczne do zmiany ustawień bezpieczeństwa, pozwalających rodzicom ograniczyć czas spędzany przez dzieci na grach, ponieważ "niektóre dzieci kradły rodzicom telefony", by te ustawienia zmienić. "Dzieciaki, odłóżcie telefony i idźcie spać - napisał Tencent w mediach społecznościowych.

Wywiady Sroczyńskiego Prof. Kosiński: Algorytm na podstawie jednego zdjęcia wie, czy ktoś jest gejem

Na początek "nocny patrol" zostanie uruchomiony w około 60 grach na urządzenia mobilne, w tym w popularnej grze strategicznej dla wielu graczy Wangzhe Rongyao (Honor of Kings), w którą codziennie gra ok. 100 milionów użytkowników.

Funkcja rozpoznawania twarzy budzi wiele emocji 

Technologia rozpoznawania twarzy wzbudza w ostatnich latach wiele emocji. Podnoszone są głosy, że stała się na tyle skuteczna, iż może być zagrożeniem dla obywateli. Przykładem jest Hongkong, gdzie w czasie protestów w 2019 r. rząd korzystał z tej technologii do identyfikacji uczestników zamieszek. 

Obawy w kwestii nadużycia technologii służących do rozpoznawania twarzy ma także Stary Kontynent. Komisja Europejska pod koniec stycznia 2020 r. rozpoczęła prace nad prawem, które zabroni identyfikacji w ten sposób w miejscach publicznych przez następne pięć lat. Ten czas miałby pozwolić na wprowadzenie odpowiednich regulacji.

Zdjęcie ilustracyjne Amazon nie sprzeda policji technologii rozpoznawania twarzy

W czerwcu 2021 r. natomiast organy ochrony danych w Unii Europejskiej wezwały do zakazu opcji rozpoznawania twarzy przez sztuczną inteligencję w miejscach publicznych. Stanowisko wystosowały wspólnie Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) i Europejski Inspektor Ochrony Danych (EIOD).

Więcej o: