Microsoft udostępnił finalną wersję systemu Windows 11. Użytkownicy poprzedniej wersji "okienek" mogą dokonać aktualizacji, korzystając z usługi Windows Update. O innych sposobach na zainstalowanie nowego Windowsa piszemy w tym miejscu.
Windows 11 nie stanowi wielkiej rewolucji w stosunku do "Dziesiątki". Zmiany dotyczą głównie szaty graficznej oraz wizualnego języka systemu, który jest teraz bardziej minimalistyczny i oszczędny. Pojawiło się jednak kilka nowych funkcji i usprawnień, o których warto wspomnieć.
Pierwsza, a z perspektywy użytkownika chyba najważniejsza zmiana, to przemodelowanie przycisku Menu Start. Z lewej krawędzi paska zadań został on przeniesiony do centralnej części (podobnie, jak ikony otwartych aplikacji), a jego zawartość wyraźnie odświeżono.
Menu Start stało się miejscem bardziej przejrzystym. W górnej części okna znajdziemy listę przypiętych aplikacji, rekomendowane skróty do plików (również tych znajdujących się w chmurze), nazwę użytkownika i awatar oraz przycisk wyłączania komputera. To wszystko.
Windows 11 Windows 11
W podobny sposób odświeżono pozostałe elementy systemu. Krawędzie okien zostały zaokrąglone, a całość jest spłaszczona i bardzo minimalistyczna. Dodatkowo zmieniono funkcję maksymalizacji okna - po kliknięciu rozwijane są propozycje przeniesienia aplikacji w konkretną część ekranu.
Dodatkowo Microsoft odświeżył dźwięki systemowe, czcionkę i ikony aplikacji. Interfejs w Windows 11 wydaje się więc świeższy, ale wciąż znajomy, co można zaliczyć na plus.
Windows 11 Windows 11
Istotną nowością jest również wprowadzenie do Windowsa 11 widgetów, które świetnie znamy np. z urządzeń mobilnych. Dzięki nim w szybki sposób sprawdzimy pogodę, wiadomości ze świata, notowania spółek na giełdzie czy wyniki sportowe z poziomu przestrzeni rozwijanej z pulpitu.
Kolejna zmiana to zintegrowanie Microsoft Teams z systemem Windows 11. Teraz dostęp do platformy uzyskamy w łatwiejszy sposób z poziomu ikony na pasku zadań i wysuwanego paska z ulubionymi kontaktami. Ma to znacząco przyspieszyć i uprościć łączenie się i rozmowy z innymi osobami.
Windows 11 Windows 11
Nowa wersja systemu Microsoftu pozwala na łatwiejsze i szybsze przełączanie się pomiędzy różnymi przestrzeniami roboczymi. Jest to możliwe dzięki nowemu centrum zarządzania wirtualnymi pulpitami. Do jego uruchomienia służy specjalny przycisk umieszczony na pasku zadań.
Windows 11 ma być znacznie szybszy od poprzednika. I to niezależnie od tego czy mówimy o czasie uruchamiania systemu, czy aplikacji. Co więcej, Microsoft obiecuje, że aktualizacje dostarczane w ramach Windows Update będą o 40 proc. mniejsze, a ich instalacja w tle będzie mniej zasobożerna.
Windows 11 Windows 11
Sporemu liftingowi uległa większość popularnych aplikacji, które są domyślnie instalowane wraz z Windowsem. Chodzi m.in. o Painta, Pocztę, Kalkulator, Edytor wideo czy Wycinek i szkic. Co istotne aplikacje mogą być teraz na bieżąco aktualizowane przez Microsoft Store.
Windows 11 zaprezentowany fot. Microsoft (news.microsoft.com)
Całkowitemu przebudowaniu uległ Microsoft Store. Producent zdecydował się na zastosowanie nowej szaty graficznej, bardziej spójnej z resztą systemu. Lepiej działa również wewnętrzna wyszukiwarka. Firma obiecuje przy tym, że w Store pojawi się jeszcze więcej aplikacji od firm trzecich.
Windows 11 ma być też znacznie bardziej przyjaznym miejscem dla graczy. W systemie pojawiły się funkcje Auto HDR i Direct Storage i zintegrowana aplikacja Xbox Game Pass.