"Dzięki, Elon". Satelitarny internet Muska już działa w Ukrainie. Są pierwsze pomiary prędkości

Elon Musk błyskawicznie odpowiedział na prośbę władz Ukrainy, by udostępnić mieszkańcom kraju system satelitarnego internetu Starlink. Ciężarówka pełna terminali niezbędnych do odbierania i nadawania sygnału dotarła do Kijowa. Pierwsi użytkownicy już testują usługę.
Zobacz wideo Zełenski apeluje o przyjęcie Ukrainy do Unii i ogłasza uwolnienie więźniów z doświadczeniem bojowym

Minęło zaledwie kilkadziesiąt godzin od deklaracji Elona Muska, który obiecał, że internet Starlink będzie działał w Ukrainie, a obietnica właściciela Tesli już została spełniona. Wicepremier Ukrainy Mychajło Fedorow potwierdził w poniedziałek, że terminale niezbędne do odbioru i nadawania sygnału, już dotarły do kraju.

Starlink na Ukrainie. Satelitarny internet już działa  

"Starlink już tu jest. Dzięki, Elonie Musku" - napisał na Twitterze. Na zamieszczonym zdjęciu widać ciężarówkę wypełnioną sprzętem. 

Pierwsi mieszkańcy kraju mieli już możliwość przekonać się, że satelitarny internet faktycznie działa. Oleg Kutkov, inżynier i programista, zamieścił w sieci wyniki pierwszych pomiarów prędkości. 

"SpaceX Starlink działa w Kijowie, w Ukrainie! Umieściłem antenę za oknem, nawet bez specjalnego ustawiania" - napisał w mediach społecznościowych. Z opublikowanego zrzutu ekranowego wynika, że prędkość pobierania przekracza 130 Mbps, wysyłania wynosi niemal Mbps, a ping wynosi 77 ms. Połączenie nawiązano za pomocą iPhone'a SE. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Elon Musk błyskawicznie reaguje na prośbę władz Ukrainy

Fedorow zwrócił się do Muska z bezpośrednią prośbą o uruchomienie usługi w sobotę. "Gdy próbujesz kolonizować Marsa, Rosja próbuje zająć Ukrainę. Gdy twoje rakiety z powodzeniem powracają z kosmosu, rosyjskie rakiety atakują ukraińskich obywateli. Prosimy o udostępnienie Ukrainie systemu Starlink" - napisał polityk na Twitterze.

Odpowiedź Elona Muska pojawiła się szybko. "Usługa Starlink jest aktywna na Ukrainie. Terminale w drodze" - odpisał jeszcze tego samego dnia.

Posłuchaj podcastu "Technoterapia". Posłuchaj najnowszego odcinka podcastu Gazeta.pl
Więcej o: