Koniec płaczu. Będzie Rossgram, czyli rosyjska wersja Instagrama. Ma być łudząco podobny

Rosjanie szykują nagrodę pocieszenia dla rosyjskich instagramerek płaczących po utracie swojej ulubionej społecznościówki. Jeszcze w marcu ruszyć powinien Rossgram, czyli lokalna platforma, która do złudzenia ma przypominać Instagrama.
Zobacz wideo Kamiński o pomyśle misji pokojowej NATO: Orban powiedział, że lewica chce nas wciągnąć w wojnę z Rosją

Kilka dni temu władze Rosji zablokowały swoim obywatelom dostęp do Instagrama oraz zapowiedziały uznanie Facebooka za "organizację ekstremistyczną". Oficjalnym powodem było poluzowanie przez Metę (właściciela tych platform) zasad dot. mowy nienawiści (dzięki czemu użytkownicy nie są karani np. za wyrażanie swojej nienawiści do Putina), a nieoficjalnie to oczywiście kolejny krok w kierunku odcinania Rosjan od niezależnych źródeł informacji ze świata.

W efekcie na terenie Rosji obecnie nie działa Facebook, Twitter czy Instagram, a część Rosjanek działających na ostatnim z tych portali zalała się płaczem po utracie dostępu. Rosjanie szykują jednak nagrodę pocieszenia dla tamtejszych miłośników platformy - prawdziwie rosyjskiego "Instagrama", który będzie w Rosji w pełni legalny.

Rosyjski Rossgram ma zastąpić Instagrama

Jak donosi Reuters, rosyjskie przedsiębiorstwa technologiczne przygotowują już własną platformę społecznościową, która będzie umożliwiała - podobnie jak Instagram - łatwe dzielenie się zdjęciami ze światem. Ma uzupełnić na tamtejszym rynku lukę po zniknięciu amerykańskiej platformy.

Usługa została nazwana Rossgram i ma wystartować w Rosji już 28 marca. Wtedy uruchomiona zostanie możliwość zakładania kont dla wybranych osób (m.in. inwestorów). Nieco później możliwość taką dostaną blogerzy, a następnie pozostali chętni. Aplikacja ma być darmowa, jednak będzie również czerpać finansowanie z dobrowolnych wpłat od użytkowników oraz opłat za dostęp do niektórych treści premium.

"Mój partner Kirill Filimonov i nasza grupa programistów byli już gotowi na taki obrót wydarzeń i nie chcieli przegapić okazji stworzenia rosyjskiego odpowiednika popularnej sieci społecznościowej, tak ukochanej przez naszych rodaków" - napisał na rosyjskim portalu VKontakte Alexander Zobov (dyrektor ds. PR-u Rossgrama) cytowany przez Reutersa.

Rossgram to kopia Instagrama

Jak zachwalają na stronie projektu jego autorzy, aplikacja ma być intuicyjna i łatwa w obsłudze, a także będzie działać z dowolnego miejsca w Rosji bez konieczności korzystania z VPN. Z grafik opublikowanych przez twórców wynika, że Rossgram będzie wizualnie niemalże rosyjskojęzyczną kopią Instagrama. Zarówno kolorystyka, interfejs, a nawet logo serwisu zostało żywcem zaczerpnięte z amerykańskiej platformy.

Rossgram, czyli rosyjska kopia InstagramaRossgram, czyli rosyjska kopia Instagrama fot. zrzut ekranu ze strony https://rossgram.ru/

Szczegóły na temat nowej rosyjskiej społecznościówki są na razie nieznane. Aplikacja ma być dostępna na smartfony z Androidem i iOS i najpewniej będzie bardzo hermetycznym portalem, dostępnym wyłącznie dla Rosjan. Można podejrzewać, że dzięki temu na portalu nie będą publikowane nieocenzurowane treści, które mogłyby nie spodobać się władzom na Kremlu.

Więcej na temat portali społecznościowych przeczytasz na Gazeta.pl

Więcej o: