Nowa metoda phisingowa oszustów. Rozsyłają SMS-y do klientów banku. "Uważajcie"

Cyberprzestępcy korzystają z nowej metody phisingowej. Podszywając się pod Bank Pekao, rozsyłają SMS-y, aby na fałszywych stronach wyłudzić dane do logowania w bankowości elektronicznej. "Nie klikajcie w link i nie wpisujcie danych logowania. To oczywiście nie jest nasza strona. Uważajcie" - apeluje Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao.

Phishing to metoda oszustwa, która polega na wyłudzeniu dostępu do konta. Zamiast próbować obejść trudne do złamania zabezpieczenia, przestępcy podszywają się pod instytucję lub firmę, z którą współpracujemy lub której jesteśmy klientami.

Zobacz wideo Plaga fałszywych SMS-ów zaatakowała nasze smartfony. Jak nie dać się oszukać? [TOPtech]

Więcej o oszustwach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

CERT ostrzega. Oszuści podszywają się pod koncerny paliwowe i urząd skarbowy CERT ostrzega: Oszuści podszywają się pod koncerny paliwowo-energetyczne

Cyberprzestępcy rozsyłają SMS-y, aby wyłudzić dane. Stosują phishing

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzegł w poniedziałek, że oszuści rozsyłają SMS-y, podszywając się pod Bank Pekao.

"Otrzymałeś wiadomość SMS z informacją o ograniczonym dostępie do konta bankowego? Uważaj - to nowa kampania phishingowa. Cyberprzestępcy podszywają się pod Bank Pekao. Na fałszywych stronach wyłudzają dane do logowania w bankowości elektronicznej" - czytamy na Twitterze.

Do sprawy odniósł się Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao. "Nie wysyłamy takich SMS-ów. Nie klikajcie w link i nie wpisujcie danych logowania. To oczywiście nie jest nasza strona. Uważajcie" - napisał na Twitterze.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Oszuści podszywają się pod PGE (zdjęcie ilustracyjne) PGE ostrzega przed fałszywymi SMS-ami. "Oszuści znowu w akcji"

Jak chronić się przed oszustami?

Celem cyberprzestępców jest pozyskanie danych i wyłudzenie pieniędzy lub wyczyszczenie konta bankowego potencjalnej ofiary. Najpopularniejszą metodą jest zachęcanie ludzi do klikania w linki lub reklamy z wyszukiwarek, z których następnie kierowani są np. na fałszywe strony banków.

"Spreparowana strona internetowa, zamiast pozwolić na faktyczny dostęp do serwisu transakcyjnego banku, wykrada dane do logowania" - pisał Bartłomiej Pawlak na Next.gazeta.pl.

Jak chronić się przed oszustami? "Weryfikujcie zawsze dokładnie adresy internetowe Waszych banków. Nie klikajcie w podejrzane linki z nieznanych źródeł. Nie podawajcie nikomu Waszych danych do logowania do bankowości elektronicznej" - pisał na Twitterze Jacek Barszczewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu KNF, rzecznik KNF/UKNF. Również gdy ktoś przekonuje nas do podania swoich danych lub dokonania wpłat, należy zachować ostrożność.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: