Od 2013 roku jedynym obowiązującym w Polsce standardem telewizji naziemnej jest standard cyfrowy DVB-T. To właśnie wtedy zakończyła się emisja sygnału analogowego. Po 9 latach sytuacja się powtarza. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez UKE, od 27 czerwca 2022 r. na terenie całej Polski zacznie obowiązywać nowy standard naziemnej telewizji – DVB-T2.
Będzie to więc kolejna rewolucja, choć na mniejszą skalę. Najważniejsza zmiana dotyczy sposobu kodowania obrazu. W przypadku DVB-T2 wykorzystywany jest nowy kodek – HEVC. Dzięki nowemu standardowi kompresji DVB-T2 zaoferuje nam lepszą jakość dźwięku i obrazu, a także większą liczbę kanałów w ramach multipleksu telewizji naziemnej. W wyniku zmiany standardu dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej mogą stracić nawet dwa miliony Polaków.
O ile niemal wszystkie telewizory sprzedawane w naszym kraju od kilku lat oferują wsparcie dla DVB-T2, o tyle część potrafi odczytać jedynie obraz zakodowany starszym standardem kodowania wizji, dlatego Ci użytkownicy mogą mieć problem.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina
Z tego powodu Rada Ministrów przyjęła we wtorek 15 marca nowelizację ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Ustanowiono dwa rodzaje dofinansowania - 250 zł dla telewizorów oraz 100 zł dla dekoderów, które będzie można otrzymać do końca 2022 roku.
Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Przejście na nowy standard DVB-T2 w Polsce zostało zaplanowane na II kwartał 2022 r. Zgodnie z harmonogramem nakreślonym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, wprowadzenie nowego standardu podzielono na cztery etapy, pierwszy z nich już się rozpoczął: