DVB-T2. Ok. 2,5 mln widzów bez możliwości odbioru kanałów m.in. TVN i Polsatu. Jest oświadczenie nadawców

"Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną" - przekazali w specjalnym oświadczeniu nadawcy kanałów TVN, Polsatu, TV Puls i Kino Polska. W poniedziałek zakończy się proces standardu nadawania naziemnych stacji.

"27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję publiczną, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2" - czytamy w oświadczeniu nadawców.

Jak dodano, "oznacza to, że proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

"W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych. Przeciwstawiamy się niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący wszystkich nadawców komercyjnych, faworyzując telewizję publiczną" - podkreślają nadawcy.

"Będziemy walczyć o prawa widzów, a także nasze, jako największych nadawców w Polsce, ze skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców" - czytamy.

Zobacz wideo Według jakich zasad pracują dziennikarze TVP?

DVB-T2. Zmiana standardu nadawania

Kanałami z ograniczonym dostępem w naziemnej telewizji cyfrowej będą: Polsat, TV4, TV6, Super Polsat, Eska TV, Polo TV, Fokus TV, TVN, TVN 7, TTV, TV Puls, Puls 2, Stopklatka.

Nowy standard nadawania jest wprowadzany stopniowo od 28 marca. Ostatni etap nastąpi 27 czerwca i obejmie swoim zasięgiem obszary województw: mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Zmianom nie będzie podlegać emisja programów MUX-3 Telewizji Polskiej. O przesunięcie przejścia na DVB-T2 dla kanałów publicznego nadawcy do Urzędu Komunikacji Elektronicznej zwrócił się szef MSWiA Mariusz Kamiński. Powodem ma być wojna w Ukrainie - kanały TVP są bowiem na multipleksie trzecim (MUX-3), powiązanym z Regionalnym Systemem Ostrzegania.

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: