Virgin Orbit jest jedną z licznych spółek należących do założonego przez Richarda Bransona gigantycznego konglomeratu Virgin Group. Trzonem działalności Virgin Orbit jest, a właściwie było, wynoszenie satelitów firm trzecich na orbitę okołoziemską.
Jak dowiedziała się nieoficjalnie Agencja Reutera, spółka w czwartek zawiesiła wszystkie realizowane operacje i wysłała na przymusowe urlopy niemal wszystkich swoich pracowników. Szef firmy Dan Hart, na specjalnie zwołanym spotkaniu, miał przyznać personelowi, że Virgin Orbit potrzebuje czasu na przygotowanie nowego planu inwestycyjnego, który pomoże wyciągnąć firmę z problemów finansowych - doniósł Reutersowi jeden z pracowników.
Zawieszenie działalności ma być rozwiązaniem jedynie tymczasowym i będzie obowiązywać do czasu, aż spółka upora się z kłopotami i będzie w stanie wznowić operacje. Nie jest jednak jasne, jak długo może trwać przerwa w działalności Virgin Orbit. Szefostwo firmy obiecało jedynie, że w połowie przyszłego tygodnia poinformuje pracowników, czy, i ewentualnie kiedy, będą mogli wrócić do pracy.
Virgin Orbit oficjalnie nie tłumaczy się ze swojej decyzji. W oświadczeniu dla Reutersa przyznało jedynie, że faktycznie zawiesza działalność na czas nieokreślony. W reakcji na informację, akcje spółki spadły w tym tygodniu o ponad 30 proc. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy Virgin Orbit stracił niemal 80 proc. swojej wartości.
W styczniu przedsiębiorstwo po raz pierwszy w historii próbowało wynieść satelity na orbitę ze swojego rodzimego kraju - Wielkiej Brytanii. Misja zakończyła się jednak kompletną porażką, a rakieta wraz z całym ładunkiem spadła do oceanu. Firma podobno niemal zakończyła już śledztwo w tej sprawie i - jak dowiedział się Reuters - wciąż pracuje nad odpowiednią modyfikacją rakiety.
Virgin Orbit specjalizowało się w wynoszeniu na orbitę paczek kilku lub kilkunastu niewielkich satelitów. Nie były one jednak wystrzeliwane w sposób "tradycyjny", a startowały pod owiewką rakiety LauncherOne, podczepionej do samolotu Cosmic Girl - Boeinga 747-400 (Jumbo Jet).