Zobacz wideo
Jak uniknąć buntu maszyn? Czy da się wychować sztuczną inteligencję? [Next Station]
Sztuczna inteligencja (AI) i jej dynamiczny rozwój wcale nie muszą być naszym przekleństwem, ani tym bardziej wiązać się z zagrożeniem "zagłady ludzkości". Wręcz przeciwnie. AI daje nam nowe technologiczne możliwości, by poprawić nasz byt. Dwudniowy hackathon (maraton pomysłów i projektowania) Hack To The Rescue odbędzie się on-line 14 i 15 czerwca, a redakcja Next.Gazeta.pl objęła wydarzenie patronatem medialnym. Firmy technologiczne, z Polski i nie tylko, mogą bezpłatnie rejestrować swoje zespoły na stronie hacktotherescue.org. Dostępna jest już też lista wyzwań, która na nich czeka.
48 godzin na zaprzęgniecie AI do społecznych wyzwań
Zadaniem uczestników hackathonu będzie znalezienie rozwiązań bazujących na generatywnej sztucznej inteligencji dla najbardziej palących problemów, którymi zajmują się organizacje pozarządowe. Do projektu zgłosiły się Democracy of the Future, Socialbee, BLab, Asylex, accessos, European Council of Autistic People, Zwolnieni z Teorii, CRIES oraz Unewaza, fundacja Martyny Wojciechowskiej z projektem inspirowanym ich szeroko dyskutowanym raportem "Młode Głowy".
Zespoły programistów, które się zgłoszą, będą miały 27 godzin i takie oto cele:
- Dla Fundacji Unaweza - opracowanie narzędzia, które będzie rozpoznawało problemy i choroby z zakresu zdrowia psychicznego, a następnie sugerowało najlepszą placówkę lub specjalistę, którzy może pomóc osobom w kryzysie.
- Dla Socialbee oraz Democracy of the Future - stworzenie narzędzia tłumaczącego skomplikowany język prawniczy, na bardziej przyjazny i zrozumiały dla obywateli tekst w celu zwiększenie uczestnictwa w demokracji.
- Dla BLab i Tech to The Rescue - celem jest napisanie programu, który będzie skutecznie łączył inicjatywy społeczne, by zmaksymalizować ich wspólny wysiłek na rzecz polepszania świata.
- Dla Asylex - automatyzacja tworzenia apelacji z zakresu praw człowieka, by ułatwić uchodźcom oraz azylantom walkę o ich prawa.
- Dla accessos - optymalizacja numerów alarmowych, by lepiej pomagały dzwoniącym osobom. Programiści skupią się na zwiększeniu wczesnego wykrywania pożarów lasów i wspierania osób głuchych.
- Dla European Council of Autistic Poeple - stworzenie narzędzia, które będzie rozpoznawało dezinformację w internecie, dotycząc autyzmu.
- Dla Zwolnieni z Teorii - opracowanie algorytmu, który będzie wspierał młodych aktywistów w walce o lepszy świat.
- Dla CRIES - napisanie programu, który będzie wykrywał przypadki łamania praw rdzennych społeczności oraz innych wrażliwych gru społecznych.
Za każdy projekt można wygrać 1 tys. dol, które zostaną przekazane na wybrane przez zwycięzców organizacje charytatywne. Łącznie suma nagród wynosi 10 tys. dolarów.