Chiński myśliwiec wykonał "agresywny manewr". Samolot USA wpadł w turbulencje. Jest nagranie

Chiński myśliwiec wykonał "niepotrzebny agresywny manewr" podczas przechwytywania amerykańskiego samolotu zwiadowczego nad Morzem Południowochińskim w międzynarodowej przestrzeni powietrznej - przekazała armia USA. Chińska maszyna przeleciała tak blisko, że wywołała turbulencje.
Zobacz wideo Demograficzne trzęsienie ziemi. Co się dzieje w Chinach?

"Chiński myśliwiec J-16 przeleciał dokładnie przed dziobem amerykańskiego samolotu zwiadowczego RC-135 Rivet Joint, zmuszając amerykański samolot do lotu przez turbulencje w śladzie aerodynamicznym" - przekazało we wtorek dowództwo sił USA w regionie Indo-Pacyfiku. Incydent miał miejsce 26 maja nad Morzem Południowochińskim. Amerykańska armia opublikowała również krótkie nagranie - widać na nim chiński myśliwiec przelatujący tuż przed amerykańskim samolotem, a także moment, w którym samolot RC-135 Rivet Joint wpadł w turbulencje.

Samolot USA wpadł w turbulencje przez chiński myśliwiec

Armia USA podkreśla, że amerykański samolot RC-135 przeprowadzał bezpieczne i rutynowe operacje w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. "Stany Zjednoczone będą nadal latać, żeglować i operować - bezpiecznie i odpowiedzialnie - wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe, a Siły Połączone Indo-Pacyfiku USA będą latać w międzynarodowej przestrzeni powietrznej z należytym uwzględnieniem bezpieczeństwa wszystkich statków i samolotów zgodnie z prawem międzynarodowym" - czytamy w oświadczeniu.

Nieprofesjonalne przechwycenie amerykańskiego samolotu miało miejsce na tle napiętych relacji między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. W poniedziałek Pentagon przekazał, że władze w Pekinie odrzuciły propozycję spotkania sekretarza obrony USA Lloyda Austina z jego chińskim odpowiednikiem Li Shangfu podczas Dialogu Shangri-La w Singapurze, które odbędzie się w dniach 2-4 czerwca. - Od 2021 roku Chiny odrzuciły lub nie odpowiedziały na kilkanaście próśb Departamentu Obrony o zaangażowanie kluczowych przywódców, wiele próśb o stały dialog i około dziesięć zobowiązań na poziomie roboczym - przekazał amerykański urzędnik w rozmowie z CNN.

Morze Południowochińskie. Chiny nie pierwszy raz dokonały niebezpiecznego przechwycenia

Podobny incydent nad Morzem Południowochińskim miał miejsce pod koniec grudnia ubiegłego roku. Myśliwiec chińskiej marynarki wojennej J-11 przechwycił amerykański samolot RC-135 Rivet Joint, zbliżając się do niego na odległość ok. 6 metrów. Zachowanie chińskiego myśliwca zmusiło amerykańskich pilotów do wykonania manewrów unikowych.

Więcej o: