Haker włamał ci się na Facebooka? Sprawdź, jak go wylogować

Wypisywanie dziwnych rzeczy do znajomych, wyłudzanie pieniędzy, udostępnianie niebezpiecznych linków - wszystko to może zrobić oszust, który włamie się na twoje facebookowe konto. W jaki sposób wylogować hakera z "fejsa"?

Jeśli twoje konto na Facebooku zostało przejęte przez mało uważnego hakera, który nie zdążył zmienić hasła i nie straciłeś jeszcze dostępu, to masz szczęście. W pierwszej kolejności przejdź do ustawień konta ("Ustawienia i prywatność", następnie "Centrum kont") i wybierz zakładkę "Hasła i zabezpieczenia", gdzie znajdziesz opcję "Zmień hasło". W dalszej kolejności powinieneś sprawdzić miejsca aktywnych logowań do twojego konta. Poniżej wyjaśniamy jak to zrobić.

Zobacz wideo Mogli być jak Facebook, Microsoft i Google, ale coś poszło nie tak. Te firmy stały się cieniem dawnej wielkości [TOPtech]

Jak wylogować hakera z Facebooka na komputerze?

Jeśli chcesz sprawdzić ostatnie logowania na Facebooku za pomocą przeglądarki na komputerze:

  • Wejdź na Facebooka i kliknij swoje zdjęcie profilowe w górnym prawym rogu ekranu.
  • Wybierz zakładkę "Ustawienia i prywatność", a następnie "Ustawienia".
  • Gdy po lewej stronie ekranu wyświetli ci się panel "Centrum kont", kliknij, a potem odszukaj na liście po lewej stronie zakładkę z tarczą, pod nazwą "Hasło i zabezpieczenia".
  • Zobaczysz dwie kolejne listy: "Logowanie i odzyskiwanie" oraz "Weryfikacje tożsamości". Na drugiej z nich znajdziesz opcję "Miejsce logowania". Po kliknięciu będziesz mógł sprawdzić swoje aktywne logowania na Facebooku i/lub Instagramie.
  • Jeżeli nie rozpoznajesz któregoś z urządzeń lub lokalizacji, kliknij czerwony napis "Select devices to log out" (wybierz urządzenia do wylogowania), zaznacz te urządzenia, a następnie zatwierdź przyciskiem "Wyloguj się".

Tu trzeba jednak zaznaczyć, że podana na FB lokalizacja bardzo często różni się od tej rzeczywistej. Właściciel konta, będąc zalogowanym np. w Warszawie, może zobaczyć przy swoim urządzeniu nazwę miejscowości znacznie oddalonej od stolicy.

Jak sprawdzić miejsca logowania na Facebooku z telefonu?

Sprawdzanie miejsc logowań na FB jest łatwe także na telefonie:

  • Włącz aplikację Facebook. Z panelu na górze ekranu wybierz ostatnią opcję - trzy "kreski" - aby otworzyć menu. Następnie wybierz "koło zębate" po prawej stronie ekranu.
  • Na samej górze wyświetli się "Centrum kont". Wejdź tam i - tak samo jak na komputerze - wybierz "Hasło i zabezpieczenia", a potem "Miejsce logowania".

Jak dodatkowo zabezpieczyć konto na Facebooku?

Skutecznym sposobem na zabezpieczenie konta na FB jest tzw. uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Polega na tym, że podczas każdego nowego logowania na portalu będziesz proszony o podanie kodu ze specjalnej aplikacji uwierzytelniającej lub kodu wysłanego SMS-em.

Więcej o: