17 lat historii poszło do kosza. Elon Musk właśnie zmienił Twittera w X. Nie do poznania

Bartłomiej Pawlak
Zapomnijcie o Twitterze, powitajcie X. Elon Musk już oficjalnie zmienił nazwę i logo serwisu na nowe. Trzeba będzie przyzwyczaić się do nowego wyglądu i wszechobecnych czerni.

Jak zapowiedział, tak zrobił. W poniedziałek w południe Elon Musk oficjalnie zmienił logo i nazwę Twittera. Teraz serwis społecznościowy nazywa się X. Z dawnych niebieskich odcieni i charakterystycznego ptaka w logo niewiele zostało. Dominuje czerń i wszechobecne litery X, a do platformy kieruje teraz nowa domena - x.com.

Zobacz wideo iPhone'a i MacBooka zna każdy. Ale są takie sprzęty, o których Apple nie chce pamiętać [TOPtech]

Elon Musk nie żartował. Naprawdę zupełnie zerwał z przeszłością Twittera

W niedzielę Elon Musk opublikował całą serię tweetów, sugerujących, że zamierza zmienić logo Twittera na takie, z literą X. Wrzucił też krótki filmik prezentujący potencjalny logotyp i zapowiedział, że "jeśli pojawi się odpowiednio dobre logo", zostanie opublikowane ono światu jeszcze w poniedziałek. Zmienił też swoje zdjęcie profilowe na X, przypięty link na x.com, a lokalizację na "XD". W nocy z kolei część internautów dostrzegła, że witryna x.com naprawdę zaczęła przekierowywać do Twittera.

Dziś okazało się, że Elon Musk zdecydowanie nie żartował. Rano opublikował zdjęcie siedziby Twittera w San Francisco, na której wyświetlono wielką literę X. Koło południa należący do ekscentrycznego miliardera serwis społecznościowy zmienił się nie do poznania. Dominuje oczywiście czerń i wszechobecne białe litery X. To największa zmiana w całej, 17-letniej historii Twittera, który - choć kilkukrotnie zmieniał logotyp - zawsze mocno związany był on z charakterystycznym niebieskim ptakiem.

Twitter właśnie zamienił się w XTwitter właśnie zamienił się w X fot. zrzut ekranu z Twittera

Wygląda też na to, że rebranding dopiero się rozpoczął. Tu i ówdzie (np. w tweecie, który zamieściliśmy w tym artykule poniżej) wciąż przebija się stary logotyp Twittera. Musk nie zmienił również wyrażeń "tweet" i "tweetować" (umieszczać post na Twitterze lub z ang. "ćwierkać") oraz nazwy usługi Twitter Blue (płatna wersja Twittera). Poza tym zmiany na razie dotknęły jedynie przeglądarkową wersję społecznościówki. W App Store i Google Play wciąż znajdziemy starego, dobrego, niebieskiego Twittera.

Elona Muska i X dzieli długa historia

Wybór litery X nie jest oczywiście przypadkowy. Elon Musk nigdy nie krył, że ma do niej szczególny sentyment. Właśnie pod nazwą X.com funkcjonował bank internetowy, który Musk wraz z trzema innymi osobami założył w 1999 roku. Nie był to co prawda jego pierwszy biznes (cztery lata wcześniej wraz z bratem założył Zip2), ale to od niego zaczęła się dynamiczna kariera obecnego miliardera. X.com w 2000 roku połączył się z firmą Confinity, ale z powodu licznych nieporozumień z pozostałymi właścicielami Musk odszedł z firmy (zarabiając na tym fortunę), a ta zmieniła nazwę na PayPal. W 2017 roku miliarder odkupił jednak prawa do domeny X.com, tłumacząc, że ma ona dla niego wartość sentymentalną. Teraz, po 6 latach postanowił z ten nazwy ponownie skorzystać. Duże X znajdziemy też w nazwie jego drugiego biznesu - SpaceX - oraz na charakterystycznych platformach do lądowania dla rakiet Falcon 9.

Więcej o: