Chiński gigant motoryzacyjny otworzył fabrykę w Polsce. Zatrudni 500 osób

Chiński gigant motoryzacyjny Minth Group otworzył w Polsce fabrykę produkującą płyty podwozia i komponenty do samochodów elektrycznych. Zlokalizowano ją w Szprotawie (woj. lubuskie). Docelowo zakład ma zatrudniać 500 osób, a to nie koniec inwestycji koncernu w naszym kraju.

"W środę 6 września 2023 oficjalnie ruszył ogromny zakład z branży motoryzacyjnej w szprotawskiej strefie gospodarczej" - relacjonuje "Gazeta Lubuska". Mowa o firmie Minth. W fabryce są już produkowane seryjnie płyty podwoziowe dla głównego klienta spółki koncernu - Grupy Mercedes-Benz AG. Na razie zatrudnionych w zakładzie jest około 70 osób, ale wkrótce ma ich być nawet 500. Mają tu także powstawać komponenty do aut elektrycznych

Zobacz wideo Elektryczne samochody? Derski: Jeszcze w latach 50. będziemy użytkować samochody spalinowe!

Chiński gigant motoryzacyjny otworzył fabrykę w Polsce

Chiński koncern informuje, że zakład produkcyjny wraz z częścią magazynową i zapleczem infrastrukturalnym zajmować będzie niemal 50 tysięcy m kw., i obejmować powierzchnię 12 hektarów. Inwestycja ta jest warta ponad 80 milionów euro i powstaje przy wsparciu rządowej pomocy przewidzianej dla innowacji technologicznych w regionie. Ma też wsparcie lokalnych samorządów. "Gazeta Lubelska" opisuje nawet, że burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik, zaprzyjaźnił się z Wiktorem Wangiem, dyrektorem generalnym Migne Polska (czyli polskiej spółki córki Minth). Panowie mają często brać udział razem w regionalnych imprezach i wydarzeniach.  

- Jestem dumny ze wszystkich członków mojej załogi, którzy przyczynili się do tego, że w tym miejscu po niespełna roku byliśmy w stanie stworzyć zadowalający efekt dla naszego strategicznego klienta. Ufam, że ten czas spędzony na wytrwałej, konsekwentnej i owocnej pracy przekuje się w dalszą dobrą i długotrwałą współpracę z Mercedesem - mówił Wang. Zakład rzeczywiście otwarto bardzo szybko, bo zaledwie 23 września poprzedniego roku wmurowano tu kamień węgielny pod budowę fabryki. Chińczycy budują w Wiechlicach także hotel dla pracowników, który mieści się za zakładem. 

Minth - co to za firma?

Minth Group to jeden z największych na świecie producentów części motoryzacyjnych dla znanych marek, m.in.: Mercedesa, Porsche, BMW, Audi, Volvo. Firmę założono w 1992 roku przez tajwański menadżera Jong-Hwa China, ale od końca 2005 r. jest notowana na giełdzie w Hongkongu. W 2007 roku firma rozpoczęła międzynarodową ekspansję, zaczynając od Stanów Zjednoczonych. Obecnie Minth Group ma 50 zakładów w Azji, Europie i Ameryce Północnej, zatrudniając ponad 18 tys. osób. 

Więcej o: