Perfidny deepfake krąży po Facebooku. Podszywają się pod Roberta Lewandowskiego

Po Facebooku krąży fałszywe nagranie wykonane z użyciem techniki deepfake. Oszuści zachęcają w nim do zainstalowania aplikacji "do zarabiania" i wykorzystują wizerunek Roberta Lewandowskiego.

To kolejny przykład, jak niebezpieczny może być deepfake, czyli technika polegająca na zmianie twarzy osoby widocznej na filmie. Tym razem technologię wykorzystano w oszustwie, a w nagraniu wykorzystano wizerunek piłkarza reprezentacji Polski Roberta Lewandowskiego.

Zobacz wideo Polacy tracą tysiące złotych przez oszustów. Co to jest phishing i jak się przed nim bronić? [TOPtech]

Oszuści wykorzystali wizerunek Roberta Lewandowskiego do scamu

Wideo zostało przed kilkoma dniami opublikowane przez jeden z fałszywych kanałów na Facebooku. W pierwszych sekundach nagrania widzimy osobę siedzącą przy stole z nałożoną twarzą Roberta Lewandowskiego. Piłkarz rzekomo pokazuje internautom, jak "zarobić 10 tys. euro lub więcej w krótkim czasie". 

W dalszej części filmiku, autorzy nagrania prezentują aplikację na smartfony, która ma rzekomo umożliwiać szybkie zarabianie, poprzez aktywność w grze mobilnej. Na koniec widzimy aplikację banku i rachunek, na którym zgromadzono ponad 100 tys. zł. Autorzy nagrania podkreślają, aby nie zrażać się niepowodzeniami już pierwszego dnia gry.

To oczywiście typowy scam. Autorzy - aby uwiarygodnić reklamę aplikacji - wykorzystali jednak wizerunek bardzo znanej osoby. Warto zatem uważać na podobne filmiki pojawiające się w mediach społecznościowych. 

Więcej o: