Jakie smartfony najczęściej kupują Polacy? iPhone poza podium. Jedna marka mocno rośnie

Liderem sprzedaży smartfonów w Polsce wciąż pozostaje Samsung. Koreańczycy mają się jednak czego obawiać, gdyż za ich plecami czai się już Xiaomi. To chińska marka zanotowała największe wzrosty w ostatnim kwartale.

Firma analityczna Canalys opublikowała raport dotyczący dostaw smartfonów na polski rynek w trzecim kwartale 2023 roku. W zestawieniu nie doszło do żadnych przetasowań. Można wręcz stwierdzić, że najwięksi producenci stali się jeszcze więksi - z jednym wyjątkiem.

Zobacz wideo Ten sprzęt poraża wydajnością (i ceną). Co potrafi nowy MacBook Pro? [TOPtech]

Kto największym producentem smartfonów w Polsce? Samsung ma powody do obaw

I tym wyjątkiem jest Samsung, który już od lat niezmiennie jest liderem sprzedaży smartfonów w Polsce (z małymi przerwami). Również i w ostatnim kwartale południowokoreańska marka utrzymała swą pierwszą pozycję, choć równocześnie -  jako jedyna w zestawieniu - zanotowała 15-procentowy spadek dostaw.

Tę sytuację już wkrótce może wykorzystać najważniejszy rywal Samsunga na polskim rynku, czyli chińskie Xiaomi. Marka ta zanotowała wzrost na poziomie 68 proc. rok do roku i może pochwalić się dziś 26 proc. udziałem w rynku. Oznacza to, że nawet co czwarty sprzedawany w Polsce smartfon ma na pleckach logotyp Xiaomi.

Trzecie w rankingu jest Lenovo (w Polsce sprzedaje smartfony pod marką Motorola), ale w tym wypadku strata do Samsung i Xiaomi jest już znacząca. Chińczycy w ostatnim kwartale mogli pochwalić się wzrostem dostaw na poziomie 33 proc., a ich udziały w polskim rynku wynoszą 13 procent.

Najwięksi producenci smartfonów w PolsceNajwięksi producenci smartfonów w Polsce Canalys

O ile na świecie Apple bije się z Samsungiem o pozycję lidera sprzedaży smartfonów, o tyle w Polsce to wciąż stosunkowo "niszowa" marka. Wynika to przede wszystkim z faktu, że iPhone'y są nad Wisłą po prostu bardzo... drogie. W ostatnim kwartale Apple zanotował lekki wzrost sprzedaży r/r (+ 5 procent) i obecnie może liczyć na 11 proc. udziału w rynkowym torcie.

Zestawienie Canalys zamyka Realme, czyli kolejna chińska marka. Producent zanotował 28-procentowy wzrost dostaw, co przekłada się na 7 procent udziału w polskim rynku smartfonów.

Próżno natomiast szukać Huawei. Chińska marka, która jeszcze w 2020 r. była największym producentem smartfonów na świecie, a w Polsce regularnie okupowała podium w zestawieniu największych dostawców, obecnie mierzy się z gigantycznymi problemami na tym rynku. Zaczęły się one w momencie, gdy chiński koncern trafił na "czarną listę" firm sporządzoną przez amerykański Departament Handlu. Decyzja ta sprawiła, że chiński koncern stracił dostęp do wielu zachodni technologii, a w tym usług firmy Google.

Więcej o: