Niemcy. Bawaria boi się wirusa afrykańskiego pomoru świń. 100 euro premii za odstrzał dzika

Bawarskie ministerstwo ochrony środowiska pięciokrotnie zwiększy premię za odstrzał dzików z obawy przed afrykańskim pomorem świń. W planach jest także budowa gigantycznego ogrodzenia, a poza tym do walki z ASF użyte mają zostać m.in. drony.

Wyższe premie za odstrzał dzików w Bawarii i obserwacja terenu przy pomocy dronów mają zapobiec przeniknięciu wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) do tego kraju związkowego.

W północnych i wschodnich powiatach Bawarii, graniczących z Turyngią, Saksonią i Czechami myśliwi otrzymają za każdego zastrzelonego dzika 100 euro zamiast – jak dotychczas – 20 euro. Tę informację podało w niedzielę (12.01.2020) bawarskie ministerstwo ochrony środowiska.

>>>> Zobacz wideo: Co to jest Afrykański pomór świń? 

Zobacz wideo

Dokąd wędrują dziki?

Na tych obszarach będzie również przeanalizowana populacja dzików i zostanie zbadany kierunek wędrówek zwierząt. Mają do tego posłużyć nowoczesne drony. Uzyskane w ten sposób dane będą przesyłane do miejscowych obwodów łowieckich, tak aby odpowiednio zwiększyć odstrzał – podaje ministerstwo.

Do nowych środków mających zapobiec ASF należą także kontrola i naprawa istniejącego już ogrodzenia przeciwko dzikiej zwierzynie wzdłuż autostrady Aschaffenburg-Bayreuth i Hof-Pasawa.

Bariery elektryczne i zapachowe

Bawarskie ministerstwo zakupiło także 150 kilometrów nowego ogrodzenia, w tym elektrycznego oraz 100 km ogrodzenia zapachowego odstraszającego zwierzęta. W momencie pojawienia się przypadków afrykańskiego pomoru świń w sąsiednim kraju, chce natychmiast ruszyć z budową dodatkowego ogrodzenia.

Płot taki powstał już w Brandenburgii na 120-kilometrowym odcinku granicy z Polską. Bariera powstanie także w Saksonii nad Nysą Łużycką. Pierwszy odcinek będzie liczyć tylko 4,5 km.

Niemcy boją się zarazy

Wirus ASF jest niegroźny dla ludzi, ale w przypadku świń hodowlanych i dzików w krótkim czasie od zarażenia prowadzi do śmierci zwierząt.

Wirus rozprzestrzenił się już w wielu krajach, m.in. w Chinach, Polsce i Belgii. Na razie nie wykryto jeszcze ani jednego przypadku zachorowania w Niemczech, ale niemieccy hodowcy obawiają się, że to tylko kwestia czasu.

Tylko jeden przypadek zachorowania dzika lub świni pozbawiłby Niemcy statusu kraju nieobjętego chorobą. Groziłoby to wówczas wstrzymaniem eksportu wieprzowiny m.in. do krajów azjatyckich.

Więcej o:
Komentarze (16)
Niemcy. Bawaria boi się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). 100 euro premii za odstrzał dzika
Zaloguj się
 • eva_bramborova

  Oceniono 9 razy 3

  Gdzie są "ekolodzy" którzy u nas protestowali,wzywali na pomoc UE???!!!!!!!

 • normalny1977

  Oceniono 3 razy 3

  ASF to żaden problem. Problemem są procedury likwidacji wirusa. Wbrew pozorom za rozprzestrzenianie się wirusa nie są odpowiedzialne dziki. Lecz myśliwi szczególnie ci wiejscy. Jak świnia może mieć kontakt z krwią dzika, przyszedł na podryw do chlewa czy co???? Wirus nie przenosi się na ludzi. A zdechnięcie 1 świni nie jest żadnym problemem. Ale jak zabija cały chlew bo coś tam to jest dość poważny problem.

 • jan.go

  Oceniono 2 razy 2

  Nie wiem jak w Bawarii Polskie dziki okazały się zdrowe bo kluczowy jest reżim sanitarny u hodowców Niestety z powodów politycznych ( wyborcy wiejscy ) nie zrobiono nic za PO-PSL i nie zrobiono nic za czasów PiS a trzeba zrobić dużo nawet przebudować dozór weterynaryjny No i tak sobie drepczemy do przepaści bo świnie sa bardzo ważne dla naszej gospodarki O wiele ważniejsze niż przemysł IT To tak żebyście wiedzieli jaki "sukces " osiągnęliśmy

 • janrobin2015

  Oceniono 5 razy 1

  Maja gdzie jestes !!!! Wsiadaj w samolot i bron dzikow do ostatniej kropli krwi ich lub twojej. Wez tez paru kolegow cebrzykow i oczywiscie spurek. Zostancie tam na dluzej prosze. Bawaria jest duza i ma duzo lasow takze z rok bedzie potrzeba.

 • placowy

  Oceniono 2 razy 0

  Tam już jest ASF tylko oni się do tego nie przyznają bo wysyłają na export 1 mln ton wieprzowiny. Niemożliwe jest aby padły dzik w Lubuskiem znalazł się od wcześniejszego ogniska zarazy w Polsce 300 km. Na teren Lubuskiego ASF przyszedł z Niemiec.

 • morgenroth

  Oceniono 4 razy 0

  Polscycw...ebryci już ruszają na odsiecz bawarskim dzikom

 • lemingoza123

  Oceniono 2 razy 0

  ASF?
  Czuje TU palec Putina!!!

 • korollaq

  0

  Wykryto, tylko siedzą cicho. Wirus się do Belgii nie teleportował.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX