Wizyta Emmanuela Macrona w Polsce. Niemiecka prasa: Może wyświadczyć przysługę prezydentowi Dudzie

Po brexicie prezydent Francji kieruje spojrzenie na wschód UE i chce ożywić Trójkąt Weimarski - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Emmenuel Macron spotk się w Polsce z prezydentem, premierem, marszałkami Sejmu i Senatu, a we wtorek wygłosi przemówienie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Do tej pory Francja nie zważała na nastroje wschodnioeuropejskich państw UE. To ma się zmienić – ocenia w poniedziałek (03.02.2020) niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” przed rozpoczynającą się wizytą prezydenta FrancjiEmmanuela Macrona w Warszawie. Doradca francuskiego prezydenta Clement Beaune powiedział „FAZ”, że po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE Francja chce „bardziej skierować spojrzenie na wschód”. Teraz – według Beaune – ważniejsze niż kiedykolwiek jest pokonywanie różnic wewnątrz UE i stawianie na pierwszym planie tego, co łączy. „Wizyta w Polsce symbolizuje naszą wolę, by po brexicie spoglądać w przyszłość” – powiedział Beaune.

Jak pisze niemiecki dziennik, od kiedy Macron jest prezydentem Francji relacje francusko-polskie nie były wolne od napięć. Już w 2017 roku Macron zarzucił polskiemu rządowi, że narusza europejskie wartości. Teraz – jak dodaje „FAZ” – jego doradca ds. europejskich chętniej wskazuje na wspólną historię i kulturę oraz przyznaje, że „Niemcy lepiej zdołały odbudować więzi, które przerwano przez podział kontynentu europejskiego”.

>>>> Zobacz też wideo: Rozenek: Macron ma rację. Jesteśmy skansenem na skalę światową. 

Zobacz wideo

Złagodzić napięcia między Paryżem a Warszawą

„Nie należy tuszować różnic w ocenach dotyczące kwestii praworządności, ale nie powinny one być przeszkoda w zbliżeniu obu stron” – dodał Beaune, cytowany przez „FAZ”. Według informacji dziennika Macron chce ożywić Trójkąt Weimarski. Jeszcze w tym roku miałby się odbyć szczyt z udziałem prezydentów Polski, Francji i niemieckiej kanclerz. Zamierza też wyjaśnić zadrażnienia, związane z jego polityką wobec Rosji oraz zapewnić, że Francja jest wiarygodnym partnerem w NATO i bardzo poważnie traktuje bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu. „Francja nie zostawi na lodzie swych wschodnich partnerów” – powiedział doradca Macrona. Według niego prezydent Francji chciałby też pozyskać Polskę do zaproponowanej przez siebie Europejskiej Inicjatywy Interwencyjnej (EII), która umożliwiałaby krajom europejskim szybkie podejmowanie wspólnych działań w razie konfliktów zbrojnych.

Macron zaprosi Polskę do projektów obronnych?

Również dziennik „Die Welt” informuje, że Macron może podjąć próbę wciągnięcia Polski do tej inicjatywy. „Estonia to dotychczas jedyny kraj ze wschodu UE, który przyłączył się do EII. Jeśli dołączyłaby Polska, największy kraj regionu, jej sąsiedzi mogliby pójść jej śladem” – pisze „Die Welt”. Jak dodaje, w zamian Polska mogłaby zażądać włączenia w niemiecko-francuskie projekty zbrojeniowe, jak np. program konstrukcji czołgu Main Ground Combat System (MGCS) i projekt myśliwca szóstej generacji Future Combat Air System (FCAS). Według francuskich źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się niemiecki dziennik, „Macron chętnie zrównoważyłby dominację USA w polskich zakupach uzbrojenia”.

„Dla Niemiec włączenie polski we wspólne (z Francją) projekty obronne nie było dotąd priorytetem, choć Warszawa wielokrotnie wyrażała swoje zainteresowanie udziałem. Teraz, akurat Macron, który nie cieszy się dobrą sławą u narodowych konserwatystów w Polsce, mógłby zrobić krok naprzód w tej sprawie. Dodatkowo mógłby zaoferować Polsce pomoc w budowie pierwszej elektrowni atomowej” – ocenia „Die Welt”.

Praworządność na dalszym planie

Jak dodaje, „Niemcy wolałyby, gdyby Polska w ogóle nie wchodziła w energię atomową”. Według dziennika, poprzez porozumieniu w sprawie pomocy w rozwijaniu energetyki atomowej Francja mogłaby wpłynąć na Polskę, by kraj ten podpisał się jednak pod zobowiązaniem w sprawie znacznej redukcji emisji CO2. Niewielu spodziewa się, że Macron poruszy w rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą albo Morawieckim temat reformy polskiego sądownictwa, a tym bardziej, że wyraźnie skrytykuje te działania. „Będzie próbował ominąć tematy dotyczące polskiej polityki wewnętrznej, aby wysondować wspólne interesy w polityce klimatycznej i obronnej. Dodatkowo może wyświadczyć przysługę prezydentowi Dudzie, którzy jeszcze w pierwszej połowie roku będzie ubiegał się o reelekcję. Wizyta Macrona dowartościuje go w oczach wyborców” – konkluduje „Die Welt”.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (33)
Wizyta Emmanuela Macrona w Polsce. Niemiecka prasa: Może wyświadczyć przysługę prezydentowi Dudzie
Zaloguj się
 • sil.m

  Oceniono 16 razy 6

  Nie do poprawienia wizerunku.
  Duda jest synonimem wszystkiego co najgorsze i najgłupsze w narodzie. Dęte miny, kiepskie dowcipy, bufonada, błazenada, głowa w garb z przyklękiem i płytkość ze aż boli a dziwne stwierdzenia potwierdzają jego doktorat z aktorstwa . Czasami jest lepiej milczeć niż być idiotą a nie mówić i rozwiać wątpliwości
  To początek zła tkwi w decyzji PAD-a w ułaskawieni szczurka K, i jego kolesi i wspólnie są autorami afery kryształowego Banasia a ustawy sądownicze spieprzone przez PAD-a współautora udanej ustawki z konusem i zerem z wetami o SN i KRS by ograć opozycję i uciszyć suwerena a sądownictwo wziąć pod but pisowski. Należy je jak najszybciej poprawić by służyły obywatelom i sędziom przy poprawnym doborze składów sędziowskich. Błazenadę z urzędu i UJ należy zakończyć. Po wyroku TSUE i SN widać skutki i zamieszanie w sądownictwie . Rządy PIS się skończą. Wtedy niezawisłe, uczciwe i niezależne sądy wyrokami powiedzą ludziom, co było zgodne z prawem a nie Zero wspomagany przez Warchoła i KaKaO. Koniecznie należy dokładnie przejrzeć transakcje finansowe SKOKÓW, Banku Pekao SA i NBP do Luksemburga czy na Cypr, oraz prześwietlić stodoły, darowizny
  i konta żon VIP-ów w L. .i na C przed przydziałem pasiaków i prycz w celach ośrodków
  wypoczynkowych w Rawiczu i Wronkach
  A co jeśli tego nie uczynią - to nie zasługujemy na sprawiedliwe państwo

 • justas32

  Oceniono 10 razy 4

  Prezydent Duda jest symbolem Polski moralnie upadłej ...

 • albacor

  Oceniono 10 razy 4

  "Nikt nam nie bedzie po francusku nic robił. To powiedziałem ja, Duduś, prezydent części Polaków

 • optymistaa43

  Oceniono 10 razy 2

  Mysle ze nasze WARCHOLY jak Duda,Morawiecki,Gowin,i inne warcholstwo rzadzace naszym Krajem nie doroslo do polityki swiatowej czy uropejskiej.Nie mowiac o widelcach napewno wyciagna swoje zdezolowane zabawki i beda podkreslac ze to jest NASZA piaskownica i wara bo my MOCARSTWO owszem, waszymi zabawkami bedziemy sie bawic ale co nasze to nasze i my ani guzika.Zeby obrazic Makrona nie beda warcholy musieli nic mowic kiedy do negocjacji dopuszcza Szydlo,Kepe,Mazurek czy innych pisowskich kretynow jak Sasin.A warchol DUDA swoim dlugopisem popelnil juz tyle kryminalnych czynow ze kto wie czy doczeka do tego czasu na tym stanowisku, ktore tak uswinil swoja osoba.

  WARCHOL;urzednik panstwowy lamiacy Konstytucje i stanowiacy prawa szkodzace Polsce i Polakm.

 • jael53

  Oceniono 5 razy 1

  Poczekamy i posłuchamy. W Europie wschodniej jest nie tylko Polska, więc nie zakładałabym , że Francja nie ma wyboru.

 • kat_na_lemingi

  Oceniono 9 razy 1

  Pewnie chce wręczyć łapówkę Doktórowi ;)

 • xingxing

  0

  Kto w ogóle tego cymbała Macrona zapraszał? Lepiej niech sam spojrzy na to, co odwala w swoim kraju, a nie poucza innych. Hipokryta zasrany.

 • javall

  Oceniono 2 razy 0

  Lemingowa holota popisuje sie wpisami jak zwykle. Zlosc w bezradnosci?

 • ad2009

  Oceniono 4 razy 0

  Przecież my sami mamy projektować narodowy polski czołg - prace badawcze to cos ok. 200-300mln w budzecie...( chyba pojdzie na farbe do helmow i 700szt T72).. To po co nam jakies zaproszenie do projektu francusko-niemieckiego? Ambasada USA nie wyrazi zgody, poza tym nie wiadomo ilu oplacanych ruskich agentow przystapiloby do tego zadania, więc zproszenie tez mozna traktować w sposob formalny... W zwiazku z tym sprawa jest nieaktualna.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX