Putin przekonywał Merkel, by Niemcy produkowały szczepionkę Sputnik. "Dopiero po rejestracji w UE"

Rosyjska szczepionka Sputnik V nie będzie na razie produkowana w Niemczech - podały służby prasowe naszego sąsiada. O ewentualnej współpracy i jej warunkach rozmawiali Angela Merkel i Władimir Putin. Rosyjski medykament jest stosowany poza Europą.

We wtorek Władimir Putin, przywódca Rosji i Angela Merkel, kanclerz Niemiec, przeprowadzili rozmowę telefoniczną o możliwych perspektywach wspólnej produkcji szczepionek przeciwko COVID-19. Efekt negocjacji jest już znany.

- Do współpracy przy produkcji szczepionki Sputnik V może dojść dopiero po jej zarejestrowaniu w UE - wyjaśniła Ulrike Demmer, zastępczyni rzecznika niemieckiego rządu.

Rosja ma własną szczepionkę przeciwko COVID-19

Rosja dopuściła w połowie sierpnia 2020 szczepionkę Sputnik V dla szczepień ogółu społeczeństwa. Preparat ten podawany jest tymczasem także w innych krajach. W Rosji zarejestrowano także drugi preparat do szczepień i kampania szczepień rozpoczęła się tam z początkiem grudnia.

Rosyjski Ośrodek im. Nikołaja Gamalei, który opracował szczepionkę przeciwko koronawirusowi, informował w grudniu, że jej skuteczność wynosi 91,4 proc. w 21. dniu po przyjęciu przez ochotników pierwszej dawki. Wyniki te uzyskano w ostatniej fazie testowania.

Zobacz wideo Szczepienia znanych osób. "Trzeba oskarżyć Morawieckiego, Niedzielskiego i Dworczyka"

800 tys. zaszczepionych w Rosji

Według danych z 2 stycznia 2021 roku (ostatnie dostępne) w Rosji zaszczepiono do tej pory 800 tys. osób, co stanowi 0,55 proc. populacji. Pomimo tego sąsiad Polski znajduje się w czołówce programu szczepień - Zjednoczone Emiraty Arabskie podały szczepionkę 887 tys. obywateli, Wielka Brytania 1,3 mln, Izrael 1,69 mln.

W Chinach medykament trafił już do 4,5 mln osób, w USA do 5,92 mln. Łączna liczba zaszczepionych na całym świecie sięga 17,3 mln. 

W Polsce, według komunikatu Ministerstwa Zdrowia z 8 stycznia, zaszczepiono 188 tys. osób. Dobę wcześniej współczynnik ten wyniósł 160 tys., oznacza to, że procedurze poddanych zostało w ciągu ostatnich 24 godz. niespełna 28 tys. obywateli. 

Rosja i Niemcy o Ukrainie i sankcjach

Rozmowa telefoniczna na linii Moskwa-Berlin dotyczyła także konfliktu na wschodzie Ukrainy. Relacje między Berlinem a Moskwą są od dłuższego czasu bardzo napięte, także z powodu otrucia krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego oraz z powodu ataku hakerów na system komputerowy Bundestagu w 2015 roku. Rosja odrzuca zarzuty, że miała z tymi atakami coś wspólnego. Z powodu tych działań UE nałożyła sankcje na Rosję, co spowodowało kontrsankcje ze strony rosyjskiej zwłaszcza wobec członków niemieckiego rządu.

Jak podał Kreml, Putin i Merkel złożyli sobie podczas rozmowy życzenia noworoczne. Prezydent Rosji wysłał wcześniej list noworoczny do kanclerz Merkel i prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, wyrażając w nim nadzieję na rozwój dwustronnej współpracy.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: