Powódź w Niemczech. Specjalny alarm dla jednostek Bundeswehry

Niemiecki MON ogłosił specjalny alarm dla jednostek Bundeswehry. Żołnierze i ciężki sprzęt mają pomóc w akcji ratunkowej i usuwaniu szkód związanych z nawałnicami i powodzią na zachodzie RFN.
Zobacz wideo Powódź błyskawiczna w Afganistanie. Co najmniej 100 osób zginęło, a 300 zostało rannych

Decyzję o ogłoszeniu alarmu przewidzianego na wypadek klęsk żywiołowych podjęła ministerka obrony RFN Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU) - poinformował w piątek w Berlinie rzecznik MON.

Skutki powodzi w NiemczechNaukowcy "zszokowani" skalą powodzi w Niemczech

Bundeswehra pomaga usuwać szkody związane z powodzią

- Centra decyzyjne zostaną przesunięte na szczebel lokalny, czyli dokładnie tam, gdzie są potrzebne. Na przykład dowódca jednostki może teraz zdecydować na miejscu, czy w miarę potrzeby udostępnić opancerzony pojazd ratowniczy, ciężarówkę wojskową czy agregat prądotwórczy - wyjaśnił rzecznik. Jak podkreślił, "decentralizacja jest bardzo ważna w takich sytuacjach i może decydować o powodzeniu działań".

Skutki powodzi w NiemczechRekordowe szkody wyrządzone przez burze. Ubezpieczyciele biją na alarm

Według danych niemieckiego MON, w akcji jest już ponad 850 żołnierzy, a ich liczba stale rośnie. Rzecznik dodał, że zdjęcia z obszaru objętego katastrofą są przerażające. Zadeklarował, że Bundeswehra jest gotowa wspomóc ratowników, służby techniczne, straż pożarną, policję i inne służby".

Rzecznik poinformował, że obecnie z terenu całych Niemiec na miejsce katastrofy sprowadzany jest ciężki sprzęt.

(DPA/du)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: