Niemcy. Obniżona prognoza wzrostu PKB. To może być problem dla nowego rządu

Instytut Badań Ekonomicznych Ifo znacznie obniżył prognozę wzrostu gospodarczego dla Niemiec. Powodem są zakłócone łańcuchy dostaw i nowa fala COVID-19.
Zobacz wideo Czy pensje dogonią inflację? [Q&A Gazeta.pl]

Wzrost niemieckiej gospodarki w 2022 roku będzie wolniejszy niż oczekiwano z powodu zakłóconych łańcuchów dostaw i nowej fali zakażeń wirusem COVID-19, ogłosił we wtorek czołowy think-tank gospodarczy.

Niemcy tną prognozy dla gospodarki

Instytut Badań Ekonomicznych Ifo obniżył swoją prognozę wzrostu gospodarczego w największej gospodarce Europy w 2022 roku do 3,7 proc. z wcześniejszych szacunków na poziomie 5,1 proc.

- Trwające zatory w dostawach i czwarta fala koronawirusa zauważalnie spowalniają niemiecką gospodarkę - mówił Timo Wollmershaeuser, szef działu prognoz w Ifo.

Ciężarówki (zdjęcie ilustracyjne)Niemcy. Brakuje nawet 80 tys. kierowców. Branża: Obowiązkowe szczepienia mogą pogorszyć sytuację

Zakłócenia w łańcuchach dostaw spowodowane przez pandemię doprowadziły do niedoborów materiałowych we wszystkich sektorach - od drewna po półprzewodniki.

Jednocześnie Niemcy zmagają się z czwartą falą pandemii koronawirusa, w niektórych regionach sklepy i lokale zamykane są wcześniej, a osoby nieszczepione mają zakaz wstępu do sklepów.

Niesprzyjające wiatry dla nowego rządu

Obniżenie prognozy wzrostu może okazać się problemem dla nowego rządu, który objął władzę w zeszłym tygodniu i stara się ożywić gospodarkę poprzez ogromne inwestycje w cyfryzację i projekty klimatyczne.

W ostatnim kwartale 2021 roku produkt krajowy brutto skurczy się o 0,5 proc., jak podał Ifo, a gospodarka walczy o powrót do poziomu sprzed pandemii. W całym 2021 roku wzrost ma wynieść 2,5 proc.

Adam Glapiński, prezes NBP"Nasza inflacja będzie bardziej uporczywa niż w krajach regionu"

Ożywienie gospodarcze przyspieszy w drugiej połowie 2022 roku. - Gdy fale zakażeń koronawirusem ustąpią, a wąskie gardła w zaopatrzeniu stopniowo się skończą - powiedział Wollmershaeuser.

Patrząc dalej w przyszłość, Ifo podwyższył prognozę wzrostu na 2023 rok do 2,9 proc, z wcześniejszych szacunków na poziomie 1,5 proc.

Własne prognozy gospodarcze w piątek ma opublikować Bundesbank, niemiecki bank centralny.

(AFP/ebro)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

 
Więcej o: