Deutsche Bank sprowadza setki rosyjskich programistów. "Jesteśmy narażeni na ryzyko"

Deutsche Bank namówił setki swoich rosyjskich informatyków do przenosin do Berlina. Mają tam wspierać rozwój centrum technologicznego.

Według doniesień mediów, Deutsche Bank przenosi do nowego centrum informatycznego w Berlinie wielu swoich ekspertów IT z dotychczasowego rosyjskiego centrum technologicznego znajdującego się w Petersburgu i Moskwie. Jak poinformowały "Handelsblatt" i "Financial Times" kilkuset pracowników przeniosło się już "po cichu" z rodzinami do Berlina. Deutsche Bank miał zaproponować takie przenosiny około 1500 pracowników.

Władze banku nie skomentowały tych doniesień, zapowiedziały jednak, że "powstanie nowe centrum technologiczne w Berlinie". A zatrudnieni tam pracownicy będą przede wszystkim "rozwijać aplikacje dla banku inwestycyjnego i korporacyjnego oraz integrować tam nowe technologie".

Wysokie ryzyko

Najwyraźniej ryzyko zamknięcia centrum technologicznego w Rosji i rezygnacji z umiejętności technicznych pracowników stało się dla banku zbyt duże.

Jeszcze na początku marca Deutsche Bank ogłosił, że ryzyko operacyjne związane z ewentualnym zamknięciem centrum technologicznego w Rosji uważa za "bardzo ograniczone". Jak uzasadnił "centrum technologiczne w Rosji jest jednym z kilku centrów technologicznych banku na świecie. Dlatego jego brak nie stanowi żadnego zagrożenia dla globalnej działalności gospodarczej". Deutsche Bank prowadzi inne centra informatyczne w Bukareszcie, USA i Indiach.

Jednak w raporcie okresowym bank wyraźnie uderzył w inny ton: "Jesteśmy narażeni na ryzyko, że nasza zdolność do korzystania z zasobów technologicznych może zostać ograniczona lub przepaść przykładowo z powodu sankcji nałożonych przez Zachód, działań zainicjowanych przez władze państwowe w Rosji, lub działań kierownictwa banku".

"Rozpoczętą właśnie relokacją rosyjskich pracowników Deutsche Bank ogranicza ryzyko utraty fachowej wiedzy, na wypadek, gdyby działalność centrum technologicznego w Rosji okazała się niemożliwa z powodu napięć między UE a Rosją w związku z atakiem Rosji na Ukrainę - pisze "Handelsblatt".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: