Merkel broni swojej polityki. Także wobec Rosji: Pytaniem było - droższy LNG czy tańszy gaz rosyjski

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel rzadko pojawia się teraz publicznie. Podczas spotkania na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku podsumowała ostatnie dekady swojego życia politycznego.

Była kanclerz Niemiec Angela Merkel pracuje nad książką, w której opisze 16 lat swojego kanclerstwa i życie prywatne. – Chodzi o książkę popularnonaukową – powiedziała polityk CDU podczas spotkania na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku w sobotę wieczorem (29.04.2023). Publiczność przywitała Merkel długimi oklaskami, a pożegnała ją owacją na stojąco. Bilety na spotkanie rozeszły się w ciągu kilku dni.

Merkel pracuje nad książką ze swoją wieloletnią kierowniczką biura Beate Baumann. Książka ma się ukazać jesienią 2024 roku. 

Zobacz wideo "Niemcy odchodzą od atomu. To oznacza ogromne dodatkowe emisje CO2"

Wzrost poparcia dla populistów

W rozmowie z redaktorem naczelnym tygodnika "Die Zeit", Giovannim di Lorenzo, Merkel oceniła także kontrowersyjne decyzje, które podjęła za swojego kanclerstwa w latach 2005-2021.

Pytana o to, czy jej polityka mogła mieć coś wspólnego z wynikami wyborczymi populistycznej AfD, Merkel zaprzeczyła. – Miałam do czynienia z sytuacjami politycznymi, które doprowadziły do podziału opinii w Niemczech – powiedziała 68-letnia była kanclerz. Dodała, że mimo to nie żywi sympatii dla ludzi, którzy naruszają zasady demokracji. Ona – jak przyznała – koncentruje się na tych, którzy podzielają demokratyczne wartości. Innych trzeba próbować odzyskać.

To, że w 2017 roku, czyli dwa lata po swojej decyzji o uchodźcach, Angela Merkel ponownie wystartowała w wyborach, wynikało z tego, że "nie zamierzała uciekać po tej decyzji".

Polityka wobec Rosji

W wywiadzie Merkel przyznała się do porażek w kwestiach ochrony klimatu. Jak stwierdziła, kwestie takie jak kryzys finansowy czy uchodźczy uniemożliwiły jej realizację innych kwestii z większą energią.

Była kanclerz broniła jednak swojej polityki wobec Rosji i decyzji dotyczących polityki energetycznej, które w znacznym stopniu uzależniły Niemcy od Rosji. – Wolałabym importować gaz z Wielkiej Brytanii i Norwegii, jak to robiliśmy w przeszłości, oraz Holandii. Ale nie były one już do dyspozycji. Pytaniem dla nas było: droższy LNG – o jedną trzecią – czy tańszy gaz rosyjski – powiedziała. LNG to skroplony gaz ziemny. Na zapytania dziennikarza Merkel wzbraniała się przed przyznaniem do błędów z perspektywy czasu.

Na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę Merkel powiedziała: – Próbowałam za pomocą tego, co było do mojej dyspozycji, zapobiec tej sytuacji. To, że się nie udało, nie jest dowodem, że nie należało próbować – przyznała. Dyplomacja jest "koniecznością" – podkreśliła była kanclerz.

Na pytanie, co myśli o tym, jak może zakończyć się wojna w Ukrainie, Merkel powiedziała, że nie chce się na ten temat wypowiadać. Jednocześnie opowiedziała się za myśleniem o przyszłym scenariuszu, w którym mogłoby dojść do negocjacji.

Wspieranie kobiet i język gender

Według Merkel jednym z niepowodzeń było jednak niewystarczające promowanie kobiet. – Nie osiągnąłem celu, który chciałam osiągnąć – powiedziała. Liczba kobiet w jej partii – CDU – pokazuje, że w przeszłości kobiety nie były wystarczająco promowane. – Potrzebujemy parytetu – wszędzie – dodała. Dotyczy to również Bundestagu.

W odniesieniu do siebie samej Merkel ma do dziś jeszcze trudności z używaniem feminatywów. – W NRD byłam fizykiem. Byłam dyplomowanym fizykiem – tak było napisane na moim dyplomie – wyjaśniła. W międzyczasie przyzwyczaiła się do mówienia o sobie jako fizyczce. Poza tym nie stosuje – jak przyznała – języka gender. Pozostaje wierna niemieckiemu słownikowi Duden. (DPA/dom)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: