Wielki sukces Ryanaira. Wsparcie niemieckiego rządu dla Lufthansy niesłuszne. Jest wyrok

Niemiecki rząd wsparł Lufthansę pakietem ratunkowym wartym miliardy euro, a Komisja Europejska zatwierdziła tę pomoc - niesłusznie, jak orzekł właśnie Sąd UE. W jego ocenie Komisja popełniła kilka błędów.
Zobacz wideo "Zapowiada się tąpnięcie niemieckiej gospodarki, które będzie odczuwalne dla Polski"

Komisja Europejska nie miała prawa zgodzić się na wielomiliardowe wsparcie rządu niemieckiego dla Lufthansy w związku z pandemią - orzekł w środę Sąd Unii Europejskiej (I instancji). Od orzeczenia tego przysługuje Komisji odwołanie do TSUE.

Niemcy przekazały pieniądze Lufthansie

Ograniczenia w podróżowaniu podczas pandemii doprowadziły Lufthansę praktycznie do całkowitego zastoju. W koncernie zatrudniającym prawie 140 tys. osób zagrożonych było kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy. Dlatego wiosną 2020 roku niemiecki rząd wsparł największą niemiecką linię lotniczą pakietem pomocowym o wartości kilku miliardów euro. W zamian Lufthansa musiała zobowiązać się do niewykorzystywania swojej przewagi w konkurencji i przekazać konkurentom część swoich praw do startu i lądowania (tzw. slotów) na lotniskach we Frankfurcie nad Menem i w Monachium.

Plan ratunkowy przewidywał, że państwowy Fundusz Stabilizacji Gospodarczej w ramach podwyższania kapitału miał za 5,7 mld euro uzyskać 20-procentowy udział w kapitale zakładowym przewoźnika i udzielić Lufthansie kredytu na 3 mld euro z państwowego banku. Pożyczka ta nie wchodziła jednak bezpośrednio do pakietu pomocowego i została zatwierdzona już wcześniej.

Lufthansa dostała pomoc od niemieckiego rządu. Sąd UE: Komisja Europejska popełniła kilka błędów

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc w wysokości 6 mld euro w czerwcu 2020 roku. Tę decyzję Komisji UE zaskarżyli do Sądu UE konkurenci Lufthansy Ryanair i Condor. Teraz sędziowie częściowo przyznali im rację. Według sądu, Komisja popełniła w ocenie sytuacji kilka błędów. Z jednej strony błędnie założyła, że Lufthansa nie byłaby w stanie pozyskać niezbędnych środków na rynkach. Ponadto źle oceniła znaczną siłę rynkową Lufthansy w niektórych portach lotniczych. Zobowiązania nałożone na niemieckiego przewoźnika nie zapewniały utrzymania konkurencji na rynku. W reakcji na orzeczenie sądu Lufthansa wskazała, że pomoc została już spłacona, a pełna stabilizacja firmy osiągnięta. Lufthansa zapowiedziała dokładne przeanalizowanie decyzji sądu i ewentualne podjęcie dalszych kroków.

(DPA/hre)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: