Pożary lasów w Australii uderzyły w produkcję węgla energetycznego BHP. Górnicy nie mogli oddychać

Pożary pustoszące wschodnią część Australii wpłynęły na wyniki największej firmy wydobywczej na świecie - koncernu BHP Group. Tylko w ostatnich trzech miesiącach 2019 r. przez szalejący żywioł wydobycie węgla energetycznego w jednej z jej kopalni odkrywkowej spadło o 13 proc.

Jak podał Financial Times, w ostatnim kwartale minionego roku koncern BHP zarejestrował 13-procentowy spadek produkcji węgla energetycznego w NSWEC (odkrywkowej kopalni należącej do BHP) - do poziomu 4 mln ton. Przyczyną było duże zanieczyszczenie powietrza dymem i pyłem pochodzącymi płonącego buszu. To w odczuwalny sposób wpłynęło na efektywność pracy górników. Warunki utrudniały oddychanie, a także transport, gdyż mocno ograniczały widoczność. W ostatnim czasie w Australii zaczął padać ulewny deszcz, ale prognozy co do warunków atmosferycznych wciąż są niepewne.

Monitorujemy sytuację i jeśli jakość powietrza będzie się nadal pogarszać, w drugiej połowie roku można by jeszcze bardziej ograniczyć działalność

- potwierdziła spółka BHP. Jednocześnie BHP utrzymuje zaplanowany na 2020 r. plan wydobywczy dla NSWEC na poziomie 15-17 mln ton.

>>> Kto odpowiada za ekstremalne zjawiska pogodowe?

Węgiel energetyczny kontra ruda żelaza

Produkcja węgla energetycznego stanowi niewielką część ogólnej działalności koncernu BHP. Firma rozważa także sprzedaż kopalni NSWEC, jednak ta cieszy się ulgami podatkowymi, na których korzysta koncern. Według analityków rynku energetycznego, kopalnia w ciągu najbliższych kilku lat przestanie przynosić zyski. Dla porównania można wspomnieć, że konkurent BHP - Rio Tinto - sprzedał swoje australijskie kopalnie węgla w 2018 r. chińskiej firmie Yancoal. Wydaje się, że BHP będzie się w najbliższych miesiącach skupiać na wydobyciu rudy żelaza. W drugiej połowie BHP wydobyło 137 mln ton rudy żelaza i wyraźnie chce zwiększyć ten wynik. Roczne założenia produkcyjne wynoszą 273-286 mln ton tego surowca.

Krytycy uważają, że węgiel energetyczny, który jest spalany w elektrowniach w celu wytwarzania energii elektrycznej, jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do globalne ocieplenie. To z kolei stanowi zaplecze klimatyczne pożarów w Australii, która jest z kolei drugim pod względem wielkości eksporterem węgla energetycznego na świecie - zaraz po Indonezji.

Pożary w Australii

Z pożarami lasów Australia boryka się od września 2019 r. Wybuchają wprawdzie każdego roku w lecie, ale naukowcy twierdzą, że skala tegorocznego żywiołu jest nieporównywalnie większa niż w latach ubiegłych. Od września zginęło 27 osób i około miliarda zwierząt. Ocenia się, że spłonęło 10 milionów hektarów w pięciu stanach. Straty oceniane są na co najmniej 5 miliardów dolarów australijskich.

Klimat i ekologia są dla ciebie ważne? Najnowsze informacje, ciekawe teksty i praktyczne porady zbieramy dla Was w naszym nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze. Możesz dopisać się pod tym linkiem.  Zobacz, jak wygląda przykładowy newsletter.

Więcej o:
Komentarze (41)
Pożary lasów w Australii uderzyły w produkcję węgla energetycznego BHP. Górnicy nie mogli oddychać
Zaloguj się
 • eldemon

  Oceniono 17 razy 9

  Ale nie napisali, że od tgodnia znów wydobycie wzrosło, bo powietrze jest już czyste i górnicy fedrują ze wzmożoną siłą, żeby nadrobić straty!

 • j21p

  Oceniono 21 razy 5

  Media Murdocha, twórcy jednego z największych na świecie imperiów medialnych, przeprowadzają w Australii kampanię dezinformacyjną na masową skalę. Cel? Zwalić winę za pożary na lewicę, obronić konserwatywnych polityków i odwrócić uwagę od zmian klimatu.

  w USA kontroluje m.in. "The Wall Street Journal", "New York Post", telewizję Fox
  w Wielkiej Brytanii - "The Sun", "The Times

  jednak z metod: "to podpalacze"

  o podpalaczach szeroko rozpowszechniają w mediach społecznościowych internetowe trolle i boty. wiele z kont , które rozprzestrzeniają te fake newsy, publikowało wcześniej wpisy wspierające Trumpa

  zobaczcie ile osob juz to nawet w polsce poklnelo!!!

 • j21p

  Oceniono 10 razy 2

  niech sie pali.

  pierwsi napluli przyrodzie w twarz

  lobby weglowe wszystkich trzyma na krotkiej smyczy a media Murdoca udebilniaja ludzi

 • stalowy_jez

  Oceniono 14 razy 2

  To chyba idzie w dobrà stronę. Jak te kopidoły wygrzebią jeszcze wiecej wyngla to kolejne poźary ich wyduszą.

 • lodomeria

  Oceniono 1 raz 1

  Jak to powiedział premier Australii do swoich rodaków dotkniętych pożarami: thoughts and prayers.

 • amused

  Oceniono 2 razy 0

  To dobrze, czy źle, gazetko? Greta, wasza idolka, mówi, że węgiel jest zły, a jakie jest wasze zdanie?

 • j21p

  Oceniono 4 razy 0

  tymczasem CO2 ciagle rosnie....

  CO2 levels in the atmosphere

  Weekly averages
  5 January 2020: 413.37 ppm
  This time last year: 409.94 ppm
  10 years ago: 388.21 ppm
  Pre-industrial base: 280
  Safe level: 350
  Atmospheric CO2 reading from Mauna Loa, Hawaii (part per million). Source: NOAA-ESRL

 • hilux_ie

  Oceniono 10 razy 0

  Dobrze, że Przenajświętsza wstała z kolan i te australijskie pożary nie wpłyną na jej bezpieczeństwo energetyczne. W Rosji pożarów nie ma.

 • student_zebrak

  Oceniono 7 razy -1

  Looking ahead

  NSWEC is transitioning to a strategy of optimising product quality. Volume is expected to decrease and unit costs to increase in the short term. We expect that benefits of the multiple elevated roadways project and continued improvements to truck and shovel productivity will lead to lower unit costs in the medium term.
  -
  Swoja droga, w 2016 w Australii Poludniowej ich kopalnia rud m.in. uranu stracila 100 mln dolarow wskutek braku zasilania. 100% OZE w tym stanie padlo i caly stan siedzial po ciemku. A socjalistyczny rzad stanowy poradzil BHP, by sobie elektrownie sami postawili....
  BHP zatrudnia tysiace ludzi, ktorym dobrze placi, a w poblizu kopalni postawili miasteczko...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX