Czy politycy zmuszą obywateli do ograniczenia zużycia wody? Kandydaci na prezydenta odpowiadają

Susza po raz kolejny może być sporym problemem nie tylko w Polsce. Przed jej nadejściem przestrzega nawet minister rolnictwa, a organizacje ekologiczne biją na alarm. Jak do tej kwestii podchodzą politycy? Ich plany można poznać dzięki zielonej debacie Gazeta.pl
Zobacz wideo Debata prezydencka. Sekcja 'Woda'

Woda, a w zasadzie jej brak, stały się problemem w tym roku wyjątkowo szybko. Eksperci są zgodni - tak suchej wiosny nie mieliśmy już dawno. Od tygodni na znacznym obszarze kraju nie spadła bowiem ani  kropla deszczu. 

Zarówno najnowsze zdjęcia Wisły, jak i prognozy synoptyków nie napawają optymizmem - minister rolnictwa wezwał nawet, by zużycie wody stanowczo ograniczyć. Jaki jest pierwszy i najważniejszy krok do tego, by w kolejnych latach nie zabrakło wody? To jedno z pytań, którzy kandydaci startujący w wyborach prezydenckich 2020 usłyszeli podczas zielonej debaty pt. "Kryzys Klimatyczny: Scenariusze dla Polski", które odbyło się 22 kwietnia, w Międzynarodowy Dzień Ziemi, było okazją do złożenia jasnych deklaracji.

Dziennikarze przepytują polityków. Zielona debata Gazeta.pl i startujących w wyborach prezydenckich

Spotkanie zorganizowane z inicjatywy UN Global Compact Network Poland i Kantar było okazją, by politycy przedstawili swoje plany dotyczące ochrony środowiska.

Goścmi dziennikarzy, m.in. Łukasza Kijka, redaktora naczelnego serwisów informacyjnych Gazeta.pl, byli: Małgorzata Kidawa-Błońska z Koalicji Obywatelskiej, Robert Biedroń z Lewicy, Władysław Kosiniak-Kamysz z Koalicji Polskiej, były dziennikarz Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak z Konfederacji. Zapraszamy do obejrzenia debaty. Zapraszamy do sprawdzenia, co politycy mają do powiedzenia.

Czytaj też: Pogranicze lądu i wody działa jak gąbka i oczyszczalnia łącznie. Śmierć mokradeł pogłębia zmiany klimatu

Więcej o:
Komentarze (11)
Czy politycy zmuszą obywateli do ograniczenia zużycia wody? Kandydaci na prezydenta odpowiadają
Zaloguj się
 • van_norden

  Oceniono 9 razy 5

  Na retencję wydajemy rocznie mniej niż na tvp. Więc trudno być optymistą

 • sw.stefan

  Oceniono 5 razy 5

  Bosak to w inny świecie żyje,jemu jak Kaczyńskiemu nikt nie wmówi ,ze czarne jest czarne

 • ferroetigni

  Oceniono 2 razy 2

  Ograniczenie zużycie wody oznacza znaczne podwyższenie ceny wody. Np. wg danych statystycznych dla Łodzi, zużycie wody w tym mieście dzisiaj jest o 30% niższe niż 20 lat temu, ale jej cena wzrosła o ok. 50%, ponieważ Zakład Wodociągów I Kanalizacji też musi zarobić na inwestycje i swoich pracowników.

 • qcleszek1

  Oceniono 4 razy 2

  Zacznijmy od zaprzestania solenia ulic przy byle przymrozku . Posypać piaskiem tylko na wzniesieniach . Kto nie potrafi jeździć zimą niech nie jeździ . Kto wynajdzie tanią miskę klozetową oczywiście sprawnie działającą zużywającą jeszcze mniej wody .

 • lablabi

  Oceniono 1 raz 1

  Minus 10-20 mln ludzi i problem zniknie.Czyli 500 + dla bezdzietnych

 • postprawda

  0

  Podobno odnosi się poziom mórz i oceanów i nas zaleje, więc trzeba będzie produkować z morskiej i przesyłać w głąb lądu.

 • jan-ru

  0

  A ile Polska wydaje na zatrzymanie wody w zbiornikach? Ciekawe czy więcej niż na tvp nie pytam już o lotniska.Melioracje nie trafione,regulacje rzek żeby woda szybciej spłynęła.Pomyślmy ile wody ucieka do Bałtyku ?

 • striepo

  Oceniono 4 razy 0

  Zacznijmy od oczyszczenia i pogłębienia koryt rzek.
  Woda z płytkich cieków wodnych szybciej się nagrzewa i paruje.
  Każdego roku po akcji zima tooony żwiru ładują w rzekach.
  Po każdej większej ulewie nanoszone są nowe osady.
  Zalew rożnowski skurczył się o prawie połowę. Poziom wody taki sam, sterowany tamą ale na "włocie" dno zaczęło wychodzić.
  Podobnie w Warszawie, dno sie podnosi, co roku kilka tysięcy ton piasku ląduje w Wiśle.
  Płytsza rzeka szybsze parowanie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX