Stężenie dwutlenku węgla najwyższe od 3,6 mln lat. "Działalność człowieka jest motorem zmian klimatycznych"

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze jest najwyższe od 3,6 mln lat. Poziom CO2 i metanu w 2020 roku wzrastał mimo spowolnienia gospodarczego, wywołanego przez pandemię koronawirusa - informuje amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).
Zobacz wideo Ślad węglowy - wszyscy jesteśmy winni zmianom klimatu

Z danych, które przekazała instytucja rządowa NOAA wynika, że w 2020 roku średnie globalne stężenie dwutlenku węgla w atmosferze wyniosło 412,5 ppm (części na milion). To oznacza wzrost o 2,6 ppm względem 2019 roku. Dane wskazują również, że był to piąty największy wzrost od 63 lat, czyli od momentu rozpoczęcia prowadzenia pomiarów w tym zakresie.

Według NOAA działalność człowieka odpowiada za zmiany klimatyczne

Pieter Tans, naukowiec z Global Monitoring Laboratory w NOAA zauważył, że spowolnienie gospodarcze zmniejszyło emisję dwutlenku węgla o około 7 proc. w 2020 roku. Jego zdaniem gdyby nie wybuch pandemii to zeszłoroczny wzrost stężenia CO2 byłby rekordowy.

Według Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej, współczesne zanieczyszczenie atmosfery ziemskiej dwutlenkiem węgla można porównać do ciepłego okresu z połowy pilocenu sprzed 3,6 mln lat. Stężenie CO2 wynosiło wtedy od 380 do 450 ppm.

Działalność człowieka jest motorem zmian klimatycznych. Jeśli chcemy złagodzić najgorsze skutki, należy świadomie skupić się na zmniejszeniu emisji z paliw kopalnych prawie do zera - a nawet wtedy będziemy musieli szukać sposobów dalszego usuwania gazów cieplarnianych z atmosfery

- powiedział Colm Sweeney, zastępca dyrektora Global Monitoring Laboratory w NOAA.

Nie tylko dwutlenek węgla. Wzrost stężenia metanu najwyższy od 1983 roku

Badania wykazały również wzrost stężenia metanu, który jest znacznie mniej powszechny, ale jego potencjał w zatrzymywaniu ciepła na przestrzeni 100 lat jest 28 razy większy niż w przypadku dwutlenku węgla. Wstępna analiza NOAA wykazała, że wzrost atmosferycznego metanu w 2020 roku wyniósł 14,7 ppb (części na miliard), co jest "największym rocznym wzrostem odnotowanym od czasu rozpoczęcia systematycznych pomiarów w 1983 roku".

Wstępne szacunki opierają się na cotygodniowych pomiarach próbek powietrza, zebranych z około 40 lokalizacji na całym świecie i mogą być nieco zawyżone. Jednak mimo to, zeszłoroczny wzrost stężenia dwutlenku węgla i metanu w atmosferze prawdopodobnie pozostanie jednym z najwyższych w historii pomiarów - informuje NOAA.

Więcej o: