Recykling plastiku. Co powstaje z segregowanego plastiku?

Recykling plastiku to jedno z najważniejszych działań mających na celu ograniczenie wytwarzania tego surowca, który bardzo negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Co powstaje z przetworzonego plastiku?

Recycling plastiku: co powstaje?

Recycling plastiku to działanie, które towarzyszy nam już od wielu lat, jednak większość z nas często nawet go nie zauważa. Wzrost świadomości społecznej związanej z ekologią i potrzebą dbania o środowisko naturalne sprawił, że coraz większa liczba osób zaczyna zwracać uwagę na kwestie takie jak segregacja śmieci, ruch zero waste i wiele innych inicjatyw mających na celu ograniczenie produkcji tworzyw sztucznych, które później w postaci odpadów trafiają do środowiska, stanowiąc zagrożenie dla zwierząt i roślin. 

Recykling plastiku ma na celu ograniczenie podaży tego tworzywa do obiegu, która obecnie jest bardzo duża. Zewsząd otacza nas plastik: opakowania, słomki do napojów, naczynia jednorazowe, woreczki foliowe - to tylko ułamek wśród rzeczy, z których korzystamy na co dzień, a następnie je wyrzucamy, przyczyniając się do powolnej katastrofy ekologicznej.

Na szczęście świadomość rośnie i widać coraz więcej działań mających na celu ograniczenie produkcji plastiku na rzecz recyklingu tego, który już został wyprodukowany. Każdy z nas słyszał o ograniczeniu ilości woreczków foliowych w marketach, zastąpieniu słomek plastikowych metalowymi - wielokrotnego użytku itd. 

A co powstaje z recyklingu plastiku? Wiele rzeczy, z których korzystamy na co dzień, np. długopisy, folie, opakowania, butelki, zabawki, obuwie itd. 

Recycling plastiku w Polsce

Recycling plastiku w Polsce ma się całkiem nieźle, choć na pewno można znaleźć wiele elementów, które wymagają poprawy. Wciąż zbyt wiele cennych tworzyw nie trafia na ścieżkę przetwarzania i przepada bezpowrotnie. A przecież głównym celem recyklingu plastiku jest:

  • zmniejszenie ilość produkowanych odpadów
  • zmniejszenie zużycia surowców naturalnych
  • maksymalizacja procesu odzyskiwania tworzyw sztucznych nadających się do ponownego użytku.

Pierwszym krokiem w recyclingu jest właściwe sortowanie odpadów. Na tym etapie każdy z nas może wyselekcjonować te tworzywa, które nadają się do powtórnego przetworzenia. W sortowni są one segregowane, poddawane czyszczeniu i wstępnie przygotowywane do recyclingu.

W Unii Europejskiej średnio 42 proc. opakowań poddawanych jest recyclingowi. W Polsce jest ich tylko 40 proc. Obliczono, że w naszym kraju rocznie wykorzystuje się 3,5 miliona ton plastiku. 30 proc. z tego trafia do produkcji opakowań. Znaczna część ma zastosowanie w sektorze budowlanym, a także przy artykułach gospodarczych codziennego użytku. Co ważne użycie stale rośnie mimo coraz większej świadomości o konieczności ograniczenia jego produkcji. 

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Co można zrobić z plastiku?

Problemem tego, co można zrobić z plastiku w ramach recyclingu i tego, jak poprawić odzyskiwalność materiałów sztucznych zajęła się Unia Europejska. Efektem jest tzw. Dyrektywa plastikowa, która weszła w życie już w lipcu 2021. Znalazł się w niej m.in. zakaz obrotu dziesięcioma produktami jednorazowymi, których zamienniki są bezpieczniejsze dla środowiska. Chodzi o rzeczy takie jak: sztućce, talerze, słomki, patyczki kosmetyczne oraz styropianowe pojemniki i kubki na napoje. Co więcej, dyrektywa ma też na celu zwiększenie poziomu recyklingu - do 2023 roku pojemniki plastikowe będą musiały być w minimum 25 proc. wykonane z materiałów odzyskanych. 

Z odzyskanego plastiku można wykonać wiele produktów, które użytkujemy w codziennym życiu. Dla przykładu koncern Coca-Cola, który potrzebuje do sprzedaży swojego napoju mnóstwo plastikowych butelek, postawił na tworzenie ich z surowców wtórnych - w 2019 powstała pierwsza, a do 2030 wszystkie butelki mają być produkowane w połowie z materiałów pochodzących z recyclingu.

Podobne wyzwanie podjął gigant komputerowy Apple. iPhone'y, których nie da się naprawić, zostają poddane recyklingowi, a pozyskane materiały o wysokiej wartości ponownie zużywane są do produkcji smartfonów. 

Z kolei polska marka REC.ON wpisuje się także w nurt odzyskiwania różnych tworzyw, produkując lampy, stojaki na kwiaty czy wieszaki z części samochodowych i drewna z odzysku. 

Domowy recykling plastiku: co można zrobić z butelek i nie tylko?

Każdy z nas może przyłączyć się do działań mających na celu ograniczenie produkcji odpadów. Domowy recykling plastiku może polegać na wykorzystaniu butelek czy kubeczków po jogurtach, śmietanach itd. do stworzenia ciekawych doniczek lub pojemników do przechowywania. Można je także wykorzystać do stworzenia niebanalnych dekoracji czy mebli ogrodowych. 

Zobacz też: Rząd szykuje kolejną opłatę. Za jedzenie i picie na wynos. Zapłacą sklepy, restauracje i producenci

Więcej o: