Jak długo rozkładają się śmieci? Plastikowa butelka - 500 lat, aluminiowa puszka "tylko" 200

Jak długo rozkładają się śmieci? Na naszej planecie wciąż przybywa kolejnych odpadów. Niektóre z nich rozkładają się naprawdę długo, jednak dzięki recyklingowi, mogą otrzymać szansę na nowe życie.

Ile rozkładają się śmieci?

Ile rozkładają się śmieci? Wpływ na czas rozpadu odpadów, których produkujemy coraz więcej, ma kilka czynników. Wielkie znaczenie ma przede wszystkim klimat. Im wyższa wilgotność i temperatura, tym szybciej postępują procesy, zachodzące w przyrodzie, mające również wpływ na odpadki. Oczywiście, dużo zależy również od wielkości danego przedmiotu oraz tego, z jakiego materiału został wykonany.

Ile rozkłada się plastikowa butelka i inne odpady?

Ile rozkłada się plastikowa butelka? Śmieci z tego tworzywa mogą rozkładać się naprawdę długo. Szacuje się, że czas rozkładu plastikowej butelki wynosi około 500 lat. Odpady z plastiku są wielkim problemem dla środowiska. Zadbaj o to, by plastikowe odpady nie zalegały na wysypisku. Dzięki segregacji, z plastikowych butelek można wytwarzać odzież, opakowania czy meble ogrodowe. Innym, problematycznym odpadem z plastiku, są popularne torebki foliowe. Czas ich rozkładu wynosi około 400 lat.

Do śmieci, które również długo się rozkładają, należą puszki aluminiowe. Matka Natura może potrzebować około 200 lat, aby się z nimi uporać. Warto więc pamiętać o recyklingu puszek aluminiowych, które mogą być przetwarzane nieskończoną liczbę razy.

Mniej problemów sprawia papier, którego czas rozkładu nie jest zbyt długi. Śmieci tego rodzaju należą do bezpiecznych dla środowiska, pod warunkiem, że nie zostały nasączone klejem, powleczone folią czy laminatem. Papier może ulegać rozkładowi w czasie od kilku tygodni do kilku miesięcy. Makulaturę dobrze jednak poddawać recyklingowi, by uzyskać z niej banknoty, opakowania do jajek bądź bandaże.

A co ze szkłem? Ten rodzaj odpadów nie należy do szkodliwych czy toksycznych. Niestety, zajmuje wiele miejsca na Ziemi, bo jak pokazują znaleziska archeologiczne, potrafi przetrwać tysiące lat. Na szczęście, ten surowiec, może być poddawany wielokrotnemu recyklingowi. Szklanych pojemników można też używać wielokrotnie.

Zobacz wideo Co się dzieje z naszymi śmieciami? Gazeta.pl z wizytą w sortowni BYŚ

Jak długo rozkładają się odpady naturalnego pochodzenia?      

Jak długo rozkładają się odpady organiczne? Bioodpady, czyli odpadki spożywcze, trawa, kwiaty czy części roślin, rozkładają się zwykle od dwóch tygodni, do kilkunastu miesięcy. Ogryzek jabłka rozkłada się przez około miesiąc, natomiast liście drzew do ośmiu miesięcy.

Ile czasu rozkładają się śmieci? Inne odpady

Ile czasu rozkładają się inne śmieci? Często wyrzucane na ulicę niedopałki papierosa mogą rozkładać się około pięciu lat, podobnie, jak rzucona na chodnik guma do żucia. Znacznie szybciej rozłoży się natomiast bawełniana koszulka (od dwóch do pięciu miesięcy). Kubki styropianowe też nie zawsze trafiają do kosza. Czas ich rozkładu wynosi około 50 lat. Odpadem, który może długo się rozkładać, (przez około 100 lat), a w dodatku jest szkodliwy dla środowiska, jest bateria. Pamiętaj, by wyrzucać te odpady do odpowiednich pojemników. Gumowe opony również nie należą do śmieci, które szybko się rozkładają. Mogą zalegać w środowisku średnio 80 lat. Niektóre śmieci są jeszcze bardziej uporczywe. Trudno uwierzyć, lecz niepozorna pielucha dziecięca może rozkładać się nawet przez 450 lat!

Zobacz też: 364 bomb ekologicznych na terenie Polski. Ministerstwo przedstawiło dane ws. niebezpiecznych odpadów

Więcej o: