Młodzi ludzie boją się zmian klimatu. Aż 40 proc. z nich nie chce mieć przez to dzieci

Młodzi ludzie obawiają się zmian klimatu. Co czwarta osoba w wieku 16-25 lat deklaruje, że w związku ze zmianami klimatu, nie chce mieć dzieci - tak wynika z przeprowadzonych przez naukowców badań. Zdaniem 50 proc. młodych, rządzący nie robią też wystarczająco dużo, by zapobiec zmianom klimatycznym.

"Przebadaliśmy 10 tys. młodych ludzi (w wieku 16-25 lat) w dziesięciu krajach. Zebraliśmy dane na temat ich przemyśleń i odczuć na temat zmian klimatycznych oraz reakcji rządu" - podają naukowcy, opisując metody przeprowadzonego przez siebie badania.

Zobacz wideo Gazeta.pl na Spitsbergenie. Jak zmiany klimatu widać w Arktyce?

Młodzi ludzie obawiają się zmian klimatu. 59 proc. z nich jest bardzo zaniepokojonych

Jak wynika z badania dotyczącego zmian klimatu, aż 59 proc. ankietowanych jest bardzo zaniepokojona, a 84 proc. wykazuje umiarkowane zaniepokojenie zmianami klimatu. Ponad 50 proc. respondentów stwierdziło, że odczuwa smutek, niepokój, złość, bezsilność, bezradność, a nawet poczucie winy. 45 proc. respondentów stwierdziło, że zmiany klimatycznie negatywnie wpłynęły na ich codzienne życie i funkcjonowanie, a wiele z nich ma negatywne myśli w związku z tym.

Rudzińska-Bluszcz Zielony Poranek Gazeta.pl "Prawa związane z czystym środowiskiem są prawami człowieka"

Młodzi czują się oszukani. Nie chcą mieć dzieci ze względu na zmiany klimatyczne

Zdaniem młodych ludzi, działania rządów w sprawie zmian klimatu są niewystarczające, a oni sami odczuwają te nieodpowiednie reakcje jako poczucie zdrady, gdyż rządzący nie robią nic, by poprawić sytuację klimatyczną. Jak wynika z badania, 40 proc. młodych zadeklarowało że jeśli zmiany klimatyczne będą dalej postępować, nie będą chcieli mieć dzieci.

- Wielu moich znajomych i przyjaciół zwraca w rozmowach uwagę na swoją niepewną przyszłość, a efektem tej niepewności są właśnie postępujące zmiany klimatyczne. Coraz częściej słyszę, że posiadanie dzieci w przyszłości jest po prostu nieodpowiedzialne - mówił 23-letni mieszkaniec Filipin w rozmowie z "The Guardian".

- Znajomi i rodzina powtarzają mi, że tego typu obawy są irracjonalne i aby się ich pozbyć, powinienem udać się do specjalisty, ale ja nie wierzę, że to pomoże. Źródłem wszystkich tych obaw wśród młodych jest moim zdaniem przekonanie, że rząd nie robi nic, aby wpłynąć na poprawę naszego klimatu - dodał.

'Studio Biznes' Polacy gorzko zapłaczą, ale zapłacą. Ceny prądu ostro w górę

Badanie zostało zatwierdzone przez Komisję Etyczną Uniwersytetu w Bath Psychology. Koszty badania zostały sfinansowane przez AVAAZ.

Więcej o: