Więcej osiedli w Kampinoskim Parku Narodowym? We wtorek #ekośledztwo Gazeta.pl

Dlaczego w parku narodowym można stawiać budynki mieszkalne? Ile działek budowlanych w najbliższym czasie sprzeda Kampinoski Park Narodowy i co dostanie w zamian? W których miejscach w ciągu najbliższych 10 lat mogą powstać nowe osiedla? We wtorek kolejne #ekośledztwo Gazeta.pl.

Czy w parku narodowym można budować osiedle i wycinać w tym celu drzewa? Na Gazeta.pl opisywaliśmy dwa tygodnie temu spór w podwarszawskim Lipkowie. Działka, na której deweloper Lipków Bud powiązany z dużym deweloperem Profbud chce stawiać wille i bliźniaki, leży w granicach Kampinoskiego Parku Narodowego. Ale nie należy już do jego majątku, bo została wymieniona sześć lat temu za większą działkę w sercu puszczy. Jak do tego doszło?

We wtorek ciąg dalszy naszego #ekośledztwa - na Gazeta.pl przeczytacie rozmowę z dyrektorem Kampinoskiego Parku Narodowego Mirosławem Markowskim. Dyrektor KPN tłumaczy skomplikowaną sytuację prawną, w której od lat znajduje się kierowany przez niego park. Opowiada o działkach budowlanych, którymi handluje, zdradza, w których miejscach mogą w przyszłości powstać nowe osiedla i ile pieniędzy brakuje parkowi, by nie musiał pozbywać się swoich gruntów.

Ruszamy z #ekośledztwami

W ramach nowego cyklu dziennikarze będą publikować treści obnażające nieprawdziwe informacje na temat ekologii i klimatu. #Ekośledztwa będą ujawniać niewygodne fakty, kłamstwa i nieczyste interesy m.in. polityków i korporacji.

  • Masz temat, którym powinniśmy zająć się w #EkoŚledztwach Gazeta.pl? Chcesz przekazać ważne informacje? Napisz do autora dominik.szczepanski@agora.pl, a skontaktuje się z Tobą. Zapewniamy anonimowość.

Poprzednie #ekośledztwa:

Więcej o: