-
Śledztwo w polskich hodowlach pstrągów. Tortury na żyjących rybach
Patroszenie żywych jeszcze ryb, wydłubywanie oczu łyżką, wyjmowanie z wody i pozostawienie do uduszenia. Jako pierwsi publikujemy wyniki śledztwa Fundacji Compassion in World Farming Polska.
-
730 km wzdłuż Odry. Polskie miasta odwracają się z powrotem ku rzece
W ciągu miesiąca podróżnik Mateusz Waligóra przeszedł 730 km wzdłuż Odry. - Przede mną ostatni tydzień wyprawy. Chyba nigdy w życiu nie widziałem tylu ptaków - mówi. Wyruszył w tę podróż, aby opowiedzieć o rzece, którą przed rokiem dotknęła katastrofa ekologiczna.
-
530 km wzdłuż Odry. Wspomnienie sprzed roku: Śmierć wisiała w powietrzu
Klimat się zmienia. Odczuwają to winiarze, których na dolnośląskim i lubuskim odcinku Odry nie brakuje. - Robi się nam klimat jak w Niemczech. Zmiany są bardzo szybkie - mówią. Spotkani nad rzeką ludzie wspominają też zeszłoroczną katastrofę ekologiczną.
-
320 km wzdłuż Odry. "Wieś nie przypomina już wsi"
Młodzi wyjechali do miast albo do Niemiec. Starsi zostali i narzekają na suszę. Przez ostatni tydzień wędrowaliśmy przez Górny Śląsk i Opolszczyznę. Oto, co usłyszeliśmy nad Odrą.
-
Badaczki Odry: Katastrofa z 1997 r. była dla mieszkańców Polski łatwiejsza od tej ostatniej
- Kiedyś śluzy, jazy, ostrogi, kanały, grodzie na Odrze były ukoronowaniem wiedzy swoich czasów, chlubą ówczesnych gospodarek. Tamte czasy minęły, ale nie chcemy tego zauważyć. Nie nadążamy za zmieniającym się światem - mówią pisarka Anna Cieplak i badaczka dr Małgorzata Tkacz-Janik w rozmowie z Gazeta.pl.
-
Ponad pół tony martwych ryb w Kanale Gliwickim. Do tego nieznana substancja wypływająca z 1000-litrowych beczek
Złote algi w Kanale Gliwickim. - Obserwujemy sytuację identyczną jak przed rokiem. Nikt nad tym nie panuje - mówi Gazeta.pl dr. hab. Bogdan Wziątek, ekspert Parlamentarnego Zespołu ds. Renaturyzacji Odry. Do kanału mogły się też przedostać nieznane substancje z 1000-litrowych beczek, które odkryto na jednej z prywatnych posesji.
-
Stiffs. That's where eggs come from. Shocking footage from a Polish chicken farm owned by one of the EU's biggest egg producers
Chickens rotting for weeks next to egg conveyor belts. Fleas attacking animals and workers. Exploitation of migrant workers. Gazeta.pl presents the film "Stiffs", showing the reality on a farm of one of the largest egg producers in the European Union - Wozniak Poultry Farms.
-
200 km wzdłuż Odry. Rzeka zagarnięta przez człowieka od pierwszej kropli
Od tygodnia razem z podróżnikiem Mateuszem Waligórą wędrujemy wzdłuż Odry. Na razie to przykra podróż z małymi przebłyskami nadziei.
-
Zdychy. Wstrząsające nagrania z kurzej fermy jajecznego giganta
Kury gnijące tygodniami obok taśmociągów z jajkami. Pchły atakujące zwierzęta i pracowników. Ptaki, których nikt nie leczy. Wykorzystywanie imigrantów. Gazeta.pl przedstawia film "Zdychy", który pokazuje rzeczywistość na jednej z ferm największego producenta jaj w Unii Europejskiej - Ferm Drobiu Woźniak.
-
Jest w Polsce przemysł większy niż węgiel czy sprzedaż komputerów. ''Wielkie wrakowisko''. Oto jego tajemnice
- Największym wynalazkiem epoki industrialnej wcale nie była produkcja samochodów, tylko zabijanie zwierząt na masową skalę - mówi Jarosław Urbański, socjolog, badacz zagadnień związanych z przemysłową hodowlą zwierząt.
-
Turnicki Park Narodowy: Policja i Lasy Państwowe zlikwidowały blokadę w Puszczy Karpackiej. Od ponad dwóch lat aktywiści bronią tam starych drzew
Członkowie Inicjatywy Dzikie Karpaty alarmują, że w czwartek rano na ich blokadzie pojawiły się służby i ciężki sprzęt. Fragment Puszczy Karpackiej, którego bronią przed wycinką, w przyszłości może stać się częścią Turnickiego Parku Narodowego.
-
Znalazł się prezes tajemniczej fundacji Missionario, pieniądze od Lasów Państwowych już nie
Dzieciom z Ukrainy i Afryki nie pomógł, a za pieniądze od Lasów Państwowych wynajął pokój w agroturystyce. Po tekście o tajemniczej fundacji Missionario odezwał się do nas jej prezes i opowiedział, co zrobił z darowizną od leśników. Lasy Państwowe przyznają, że przy rozdziale pieniędzy nie sprawdzają ani wcześniejszej działalności fundacji, ani tego czy darowizna została zrealizowana zgodnie z deklaracją wnioskodawcy.
-
Wielkie zapory sprzed pół wieku. Nikt nie sprawdził, co robią z polskimi rzekami i przyrodą. Skarga do KE
Polski rzeki są poprzecinane ogromnymi, starymi zaporami, które nigdy nie były badane pod kątem ich wpływu na ludzi i przyrodę. Czy to naruszenie unijnego prawa?
-
Obiecywali studnie w Afryce. Jak tajemnicza fundacja wyciągnęła pieniądze od leśników
Lasy Państwowe przelały kilkadziesiąt tysięcy tajemniczej fundacji Missionario, która twierdziła, że wspiera misjonarzy działających na Syberii i w Rwandzie. Problem w tym, że duchowni z tych miejsc nigdy z fundacją nie współpracowali. Podobnie jak Caritas, który też został zamieszany w sprawę darowizn.
-
Tej listy przelewów leśnicy nie chcieli pokazać. Wiemy, komu dają. Wysoko Kościół i koledzy
Mamy listę 4258 darowizn Lasów Państwowych, których nadleśnictwa nie chciały nam pokazać. Na niej tłuste koty z kościołów, fundacja nawołująca do aneksji Puszczy Białowieskiej przez Rosję, oraz sami swoi z lasów. Czego jeszcze dowiedzieliśmy się, przeglądając przelewy leśników?
-
Samowolka Ryszarda Florka. Miliarder buduje kompleks sportowy w Popradzkim Parku Krajobrazowym
Właściciel Fakro Ryszard Florek od 17 lat buduje kompleks sportowy na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i obszaru Natura 2000. Nie powstrzymują go symboliczne grzywny ani fakt, że sprawę bada prokuratura. Równolegle gra toczy się o inną, jeszcze potężniejszą inwestycję.
-
Ujawniamy: Przelewy były drobne, ale uzbierało się 60 tys. zł. Jak Lasy Państwowe wspierają swoich ludzi publicznymi pieniędzmi
Nie kilka, jak twierdził nadleśniczy Mateusz Garbacz z Radoszyc, a aż 14 radomskich nadleśnictw przekazało publiczne pieniądze Koneckiemu Klubowi Karate Kyokushin. Garbacz jest jego prezesem i zarabia w nim jako instruktor. Nadleśnictwa, które wcześniej odmawiały przekazania nam informacji w sprawie darowizn, właśnie zaczęły to robić. Pomogła skarga do sądu.
-
"Kiedy je się krowę, działa wyobraźnia. Ale kurczak z nami zostanie"
- Hodowca w Polsce to nie jest pan Zenek, który sam dokarmia kurki. To są biznesmeni. Powtarzam więc kolegom z branży: idźcie naszą drogą albo niedługo wszystkich nas nie będzie - przekonuje Józef Wiśniewski, prezes Wipaszu.
-
"Proszę zobaczyć, odoru dziś brak". Pojechaliśmy oglądać najnowocześniejszy kurnik w Polsce
Stres zakwasza mięśnie, wilgoć prowadzi do odparzeń, pod koniec krótkiego życia kura musi być biała, żeby ktoś chciał ją kupić, i pusta, żeby treść pokarmowa nie rozlała się na linii ubojowej. Dlatego życiem 700 tys. ptaków sterują komputery.
-
Przełomowy wyrok TSUE. Lasy Państwowe przestaną być bezkarne, obywatele będą mogli je zaskarżać. "Możliwe kary"
Po sześciu latach walki o możliwość zaskarżania planów wycinek, TSUE stanął po stronie obywateli. - Lasy Państwowe nagminnie pomijały zdanie społeczeństwa. Teraz rząd jak najszybciej musi zastosować się do wyroku Trybunału - komentuje Bartosz Kwiatkowski, prezes Fundacji Frank Bold.