-
Gwiaździste kształty, ostre krawędzie, chore płuca. Jak Bogdan Achimescu oskarżył Zakopane i wygrał
Przez ponad dwadzieścia godzin nie mógł zatamować krwotoku z nosa, a gdy pojechał odpocząć od krakowskich zanieczyszczeń do Zakopanego, smog zasłonił góry. Wytoczył miastu proces i wygrał. Tymczasem mimo wyroku i permanentnego przekraczania norm stolica polskich Tatr co roku zarabia na czystym powietrzu miliony.
-
Mateusz Waligóra zdobył biegun południowy. "Najtrudniejsza była myśl, że nikt mnie nie uratuje" [WYWIAD]
- Nagle wszystko dookoła zrobiło się czarne od chmur. Potem przyszła mgła, biała ciemność, zrobiło się nie do wytrzymania - mówi Mateusz Waligóra, który jako czwarty Polak zdobył biegun południowy.
-
Mateusz Waligóra zdobył biegun południowy!
Droga z lodowej zatoki Hercules Inlet do bieguna południowego zajęła mu 58 dni. Waligóra szedł sam, a wszystko, co potrzebne, ciągnął za sobą na specjalnych saniach. Finisz - w piątek trzynastego - zapamięta na całe życie.
-
Myśliwy, policjant, generał brygady i kolarze zdecydują razem z leśnikami o wielkiej wycince. Może ich powstrzymać międzynarodowe śledztwo
4000 podpisów, protesty i prośby mieszkańców, oświadczenia burmistrza, starosty i wójta zapewniły Lasowi Miejskiemu w Gajewie obok Giżycka trzy lata bez dużych wycinek. Ale to już przeszłość. Ma zniknąć jedna trzecia starych drzew. - Leśnicy wytną 150-letnie dęby. 20 metrów od gniazda drapieżnego ptaka - mówią nam mieszkańcy Giżycka.
-
Labirynt zastrug, pomiędzy nimi - szczeliny. Kluczowy moment wyprawy Mateusza Waligóry na biegun południowy
Od 18 dni Mateusz Waligóra nie robił sobie przerwy i nic nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Wyprawa wkracza w decydującą fazę - przed nim największe pola zastrug i szczelin.
-
Wisła przestanie płynąć na kilka godzin. I tak ponad sto razy. Mogą zginąć miliony ryb i małży
Wody Polskie znów chcą remontować stopień wodny we Włocławku. Zgodę wyraziła RDOŚ w Bydgoszczy. - Z naruszeniem przepisów - uważają przedstawiciele Koalicji Ratujmy Rzeki. RDOŚ odpowiada, że nie miała wyjścia.
-
Czy rząd zatrzyma katastrofę na Odrze? "Myślą tylko o kampanii i nie chcą się narażać", "To zdrada stanu"
- Mam wrażenie, że PiS żyje już tylko i wyłącznie kampanią wyborczą - mówi nam posłanka Zielonych Małgorzata Tracz zapytana o działania rządu ws. katastrofy na Odrze. Posłanka Anita Kucharska-Dziedzic z Lewicy uważa z kolei, że takie traktowanie przyrody to "zdrada stanu." Najnowsze dane pokazują, że masowe wymieranie ryb może się powtórzyć. Politycy opozycji wskazują konieczne ich zdaniem działania - ale są przekonani, że obecna władza nie będzie ich realizować.
-
Wyprawa na biegun południowy. Mateusz Waligóra na półmetku. "Najtrudniejsza jest niematerialność celu"
Sypki śnieg zamiast lodowej skorupy, samotne urodziny, samotne święta, do bieguna wciąż daleko, a czas ucieka - oto podsumowanie kolejnego tygodnia wyprawy Mateusz Waligóry, który przemierza Antarktydę.
-
Bieguny #3. Fascynujące historie wypraw polarnych. Śmierć, obłęd, wyższość rasy i niezwykła podróż po jajo pingwina
Dlaczego Norwegowie wracali z Antarktydy cali, a Brytyjczycy ginęli? Dlaczego tysiące ludzi zgłaszało się na wyprawy polarne? Czym jest antarktyczny obłęd? I dlaczego dwóch wielkich polskich badaczy Antarktyki pokłóciło się na całe życie? Gościem Dominika Szczepańskiego jest prof. Jan Marcin Węsławski.
-
Na Antarktydzie jak w labiryncie na polu kukurydzy. Waligóra coraz bliżej bieguna
Mateusz Waligóra od trzech tygodni przemierza Antarktydę, aby jako czwarty Polak dotrzeć na nartach do bieguna południowego. I co ważne - przyspiesza.
-
''Wycinka to już za słabe słowo. Obecnie lasy uzdrowiskowe są wyrzynane''. Pod topór idzie potencjalny rezerwat przyrody
Pracownicy Nadleśnictwa Rymanów rozpoczęli wycinkę w być może najpiękniejszym fragmencie lasu uzdrowiskowego porastającego zbocza między Iwoniczem-Zdrojem a Rymanowem-Zdrojem. Drzewa znikają też przy głównych ulicach uzdrowiska. Mieszkańscy protestują, apelują do rządu i Komisji Europejskiej. Burmistrzowie nie widzą problemu i wierzą w kompetencje leśników.
-
Biała ciemność, mocne opady śniegu, - 50 stopni Celsjusza. Waligóra: Idę na biegun, ale za wolno
Mateusz Waligóra od kilkunastu dni przemierza Antarktydę. Przeszedł ok. 300 km, przed nim jeszcze 900. Przez ostatnie dni warunki atmosferyczne były bardzo wymagające, a podróżnik przeżył kryzys.
-
17 milionów kurczaków wokół świętego obrazu. A to dopiero początek
Kolejne próby budowy gigaferm drobiu w powiecie bialskim. W gminach rozwijających się dzięki ekologicznym uprawom i niedaleko wsi, gdzie święty obraz - być może skradziony z Watykanu - przyciąga co roku 80 tys. pielgrzymów.
-
Polska kurnikiem Europy. Kurze miasteczko może w każdej chwili powstać za twoim płotem
W ciągu dekady liczba wielkoprzemysłowych ferm drobiu zwiększyła się w Polsce trzykrotnie. Produkujemy dwa razy więcej niż potrzebujemy. Jednocześnie rośnie zagrożenie epidemiami ptasiej grypy i roznoszeniem się bakterii odpornych na antybiotyki. Prawa broniącego sąsiadujacych z fermami ludzi - nie mówiąc o zwierzętach - wciąż nie ma.
-
Dramat Doliny Zielawy. W jedynym miejscu na świecie, gdzie uprawia się malinę moroszkę, ma powstać gigantyczna ferma
Jedyne na świecie (sic!) miejsce, gdzie uprawia się malinę moroszkę - nazywaną matką wszystkich malin - może za chwilę sąsiadować z wielką fermą drobiu. - O inwestycji dowiedzieliśmy się w ostatniej chwili. Czujemy, że próbowano ją przed nami ukryć. Jeśli ta ferma powstanie, rozłoży cały region na łopatki - mówią mieszkańcy Doliny Zielawy.
-
Mateusz Waligóra rusza na biegun południowy
Samotnie i bez wsparcia z zewnątrz - w połowie listopada polarnik Mateusz Waligóra rozpocznie marsz w kierunku bieguna południowego. Przed nim 1200 km wędrówki przez największe pustkowie świata. Od godz. 11:00 na Gazeta.pl - transmisja LIVE z konferencji prasowej, w trakcie której Waligóra opowie więcej o ekspedycji.
-
Drewno bez żadnej kontroli. Ujawniamy szokujący raport
Czy to możliwe, żeby największe przedsiębiorstwo drzewne w Polsce samo decydowało, czy pozyskuje drewno w legalny sposób? Wydarzyło się to na Podkarpaciu w jednych z najcenniejszych lasach w kraju. Problem dotyczy jednak całej Polski. Kontrola łańcuchów dostaw drewna praktycznie nie istnieje - wynika z najnowszego raportu ClientEarth.
-
Czas pogardy. Bezprecedensowy sprzeciw wobec wycinek Lasów Państwowych. Co wydarzyło się na Górnym Śląsku?
Największe konsultacje społeczne w Lasach Państwowych w ostatniej dekadzie, a może i w ogóle, skończyły się skandalem. Leśnicy najpierw wyśmiewali, potem unikali, a na koniec zostawili mieszkańców Górnego Śląska bez wyjaśnień.
-
Kanał, który płonął od petardy. Czy to tam zaczęła się śmierć Odry?
Wody Polskie, główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną w naszym kraju, nie jest w stanie ustalić, które przedsiębiorstwa wpuszczają ścieki do Kanału Kędzierzyńskiego i Kłodnicy. Tymczasem w sąsiednim Kanale Gliwickim woda pieni się na dwa metry i umierają kolejne tony ryb.
-
Rząd szuka węgla na starych hałdach. ''Bandytyzm. Nawet nie wiadomo, co tam dokładnie leży''
Milion ton węgla z pogórniczych odpadów, gdzie obok surowca leżą przemysłowe śmieci i niebezpieczne substancje - to nowy pomysł Jacka Sasina i rządu na ciepłą zimę. - To węgiel kiepskiej jakości. Brakuje nawet badań jak bardzo kiepskiej - mówią nam eksperci.