"Moje ciepło". Nawet 21 tys. zł dotacji do pompy ciepła. Wystarczy spełnić kilka warunków

Nowy program "Moje ciepło" ma ruszyć już w drugim kwartale 2022 r. Zakłada on dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła - można otrzymać nawet 21 tys. zł. Wcześniej trzeba spełnić kilka warunków. Wyjaśniamy zasady nowego programu.

Dofinansowanie w ramach programu "Moje ciepło" obejmie powietrzne, wodne i gruntowe pompy ciepła, wykorzystywane do samego ogrzewania domu lub w połączeniu z jednoczesnym zapewnianiem ciepłej wody użytkowej. Jego budżet wynosi 600 mln zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej planuje rozpocząć nabór wniosków w nowym programie na przełomie I i II kwartału 2022 r. Okres kwalifikowalności będzie natomiast liczony od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2026 r. - czytamy w rządowym komunikacie.

Zdjęcie ilustracyjneCzyste Powietrze. Dofinansowanie wzrosło do 69 tys. zł. Nie dla wszystkich

"Moje ciepło". Kto może skorzystać z nowego programu?

Beneficjantami programu "Moje ciepło" będą mogły być osoby fizyczne - właściciele bądź współwłaściciele nowych domów jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym. Oznacza to, że wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (EP) na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej (EPH+W) może wynosić maksymalnie 63 kWh (na metr kw. powierzchni domu w ciągu roku) dla wniosków składanych w 2022 r. oraz 55 kWh dla wniosków składanych w kolejnych latach funkcjonowania programu.

Osoby planujące zakup i montaż pompy ciepła w swoim nowym domu jednorodzinnym przy wsparciu finansowym z NFOŚiGW powinny pamiętać o bardzo istotnej zasadzie: najpierw inwestycja, potem refundacja.

Więcej informacji na temat świadczeń przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Recykling (zdjęcie ilustracyjne)Kaucja za szklane i plastikowe butelki. Bez paragonu do sklepów

"Moje ciepło". Można otrzymać do 21 tys. zł refundacji

Wsparcie finansowe w ramach programu "Moje ciepło" ma być udzielane w formie bezzwrotnych dotacji stanowiących od 30 do 45 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. To oznacza, że na zakup i montaż wybranej pompy ciepła będzie można dostać od 7 do 21 tys. zł.

Jak wyjaśnia NFOŚiGW w komunikacie, środki na obsługę nowego programu będą pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego - nowego instrumentu Unii Europejskiej dla 10 krajów o największych wyzwaniach związanych z realizacją unijnych celów redukcji emisji dwutlenku węgla.

"Pieniędzy wystarczy dla pokaźnej grupy wnioskodawców, gdyż budżet programu 'Moje Ciepło' wynosi 600 mln zł" - podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski, który odpowiada za operacyjne uruchomienie programu.

Zobacz wideo Energia w Europie drożeje z kilku powodów. Trzy pytania do eksperta
Więcej o: