Jeśli prawidłowo zaczniemy sortować śmieci, zapewnimy im ponowne wykorzystanie, ograniczymy ilość śmieci, które zanieczyszczają nasze środowisko oraz wpłyniemy na zminimalizowanie zagrożenia dla fauny i flory na świecie. Wiele rzeczy, z których przestajemy korzystać, może zyskać nowe życie i zostać ponownie wykorzystanych. Sami mamy więc wpływ na ilość produkowanych surowców oraz przyczyniamy się do wspierania działań ekologicznych.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Prawidłowa segregacja powinna się opierać na pięciu frakcjach. Aby bez problemu odróżnić, do których pojemników powinny trafić poszczególne odpady, pojemniki są oznakowane kolorami:
W związku z segregacją odpadów pojawia się wiele wątpliwości, dlatego warto zapamiętać kilka najważniejszych zasad.
Są również odpady, których nie powinniśmy wrzucać do kontenerów przeznaczonych do selektywnej zbiórki śmieci. Należy je przekazywać do wyznaczonych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Dotyczy to w szczególności odpadów poremontowych, opakowań po olejach, farbach, tuszach i chemikaliach, baterii, akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, żarówek, styropianu opakowaniowego oraz zużytych opon. Przeterminowane leki również możemy oddać do PSZOK-u. Możemy je także wrzucić do specjalnej puszki, która znajduje się w większości aptek.