UE ostrzega przed sezonem pożarów. "Tegoroczna susza w Europie może być jedną z najgorszych w historii"

Rok 2021 był jednym z najbardziej dramatycznych dla regionu Morza Śródziemnego. W pożarach zginęło łącznie 86 osób. Według ekspertów, na których powołuje się Komisja Europejska, tegoroczna susza może być jeszcze bardziej dotkliwa.

W tym roku susza na południu Europy może okazać się wyjątkowo dotkliwa. Urzędnicy Unii Europejskiej ostrzegają przed zwiększoną liczbą pożarów - podaje serwis Euronews. "Od 2017 roku obserwujemy w Europie szczególnie intensywne pożary lasów. Rok 2022 może wpisać się w ten trend" - czytamy w stanowisku przekazanym przez wiceszefa Komisji Europejskiej Marosza Szefczovicza.

Zobacz wideo Bez piasku nie bylibyśmy tu, gdzie jesteśmy, a mamy kryzys piaskowy [Next Station]

Nadchodzi susza, jakiej Europa nie widziała? Dane satelitarne potwierdzają 

Władze KE swoją opinię opierają na danych z programu Copernicus. Naukowcy zajmujący się badaniem skutków zmian klimatycznych obawiają się, że tegoroczna susza w Europie może być jedną z najgorszych w historii. Negatywną prognozę potwierdzają dane satelitarne. Rok 2021 był bowiem najbardziej dramatycznym dla regionu Morza Śródziemnego. W pożarach zginęło łącznie 86 osób. 

Zagrożenie pożarami na południu jest na tyle realne, że władze UE zdecydowały się na zakup dodatkowego sprzętu. Oprócz 12 samolotów do gaszenia pożarów na południu rozmieszczonych zostanie 204 strażaków. Do akcji gaśniczych skierowane zostaną specjalistyczne pojazdy z Bułgarii, Finlandii, Niemiec, Norwegii, Rumunii czy Grecji

Susza w PolsceSusza w Polsce. Zakazy podlewania ogrodów i napełniania basenów w wielu gminach

Władze UE: Konieczne lepsze gospodarowanie wodą

Szefczovicz stwierdził, że z uwagi na suszę konieczne będzie lepsze zarządzanie gospodarką wodną. Zapowiedział też wprowadzenie upraw odpornych na susze. - W rolnictwie musimy kłaść większy nacisk na zrównoważoną gospodarkę. Musimy inwestować i przywracać zdegradowane obszary - stwierdził. 

UE chce osiągnąć swój cel poprzez zwiększenie zróżnicowania biologicznego ekosystemów. - Zmniejszenie ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi i gotowość na wypadek katastrofy są najważniejsze - stwierdził przedstawiciel KE. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: