Metan z Nord Stream ulatnia się na pół Europy. Norwegia emituje go tyle przez 4 lata. Polska? W 2 tygodnie

Po tym jak gazociągi Nord Stream zostały uszkodzone, do atmosfery trafiają olbrzymie ilości metanu. Chmura gazu ulatnia się na pół Europy, wzrost stężenie odnotowano między innymi w Wielkiej Brytanii. Naukowcy szacują, że ilość metanu w atmosferze będzie co najmniej równa czteroletniej emisji tego gazu przez Norwegię, ale tylko dwutygodniowej w Polsce. Jesteśmy w bowiem w czołówce UE pod tym względem.

We wtorek 27 września Szwecja ostrzegała przed wyciekami z gazociągów Nord Stream 1 oraz Nord Stream 2. Jeszcze tego samego dnia minister gospodarki Niemiec Robert Habeck wykluczył awarię.i potwierdził, że wycieki gazu z Nord Stream 1 i 2 to skutek celowego ataku. 

Zobacz wideo Kto stoi za wyciekami z Nord Stream?

Olbrzymie ilości metanu w atmosferze po uszkodzeniu gazociągów Nord Stream 1 i 2

Już w dniu uszkodzenia gazociągów szwedzkie stacje badawcze zanotowały ekstremalnie wysokie stężenie metanu w atmosferze - informuje Norweski Instytut Badań nad Powietrzem (NILU). - Nigdy nie widzieliśmy czegoś podobnego - mówiła naukowczyni Cathrine Lund Myhre. 

Początkowo naukowcy oszacowali, że uszkodzenie gazociągów oznacza, że do wody i atmosfery trafi co najmniej 40 tys. ton metanu. Według nowych wyliczeń liczba ta urosła aż do 80 tys. ton. Norwegia emituje rocznie 17 tys. ton, więc zniszczenie Nord Stream 1 i 2 oznacza, że do atmosfery trafi równowartość przeszło czteroletniej emisji tego kraju. Albo dwutygodniowej emisji Polski, która jest w czołówce emitentów w UE. Jak wyliczyło ClientEarth w swoim raporcie, w 2019 roku wyemitowaliśmy 1,8 mln ton tego gazu - donosi "Rzeczpospolita".

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Metan jest uważany za źródło energii przyjazne klimatowi w porównaniu do węgla. Ale jego zalety znikają przy tak dużej jednorazowej emisji. 

Metan to drugi najważniejszy gaz cieplarniany po dwutlenku węgla. W okresie 20 lat jest 82-razy bardziej szkodliwy niż CO2 

- mówi Lund Myhre. 

Chmura Metanu na pół Europy

Ulatniający się z Nord Stream metan rozprzestrzenia się na pół Europy, głównie na północy kontynentu. Integrated Carbon Observation Syste (ICOS) informuje, że wysokie stężenie gazu odnotowano w Norwegii, Szwecji i Finlandii. Wysokie odczyty zanotowała również stacja Ridge Hill w Wielkiej Brytanii. Stężenie było tam najwyższe w środę 28 września, następnego dnia po wybuchu. 

ICOS stworzył też model i mapę rozprzestrzeniania się metanu w Europie. RAL Space natomiast pokazało, jak wyciek gazu wygląda z kosmosu. 

Więcej o: